Hogy mi köze a közösségi médiának a hormonokhoz? Nos, mint kiderült, sokkal több, mint azt bárki előre gondolta volna. A lényeg: a mobiltelefonok olyan hormonok felszabadítására képesek, amire ezidáig csak az alkohol vagy a drog volt képes. Ki adna drogot a 10 éves gyermekének? Senki. De a mobilt már a 2 éves gyerek elé is odateszik a szülők, amikor egy kis csendre vágynak. Gyakorlatilag bedrogozzuk a gyerekeinket!
Bevallom, kissé túldramatizálom a dolgot. A valóság az, hogy valahányszor kapunk egy like-ot vagy egy hozzászólást a bejegyzésünkre, azonnal dopamin szabadul fel a szervezetünkben. Pedig még nem is láttuk, hogy mit kaptunk! A dopamin a boldogsághormon, ami természetesen jó érzést okoz. Az az érdekes, hogy ezen kívül a kortizol – a stresszhormon – is felszabadul, ha valami érdekes vagy fontos dolgot látunk a képernyőn. Ha ezeket a hormonokat rendszeresen és túl gyakran kapjuk meg, akkor a testünk hozzászokik és már nem tud normálisan működni nélkülük, ezért válunk függővé a közösségi médiától.
És ez még csak a kezdet! A veszély – a közhiedelemmel ellentétben – nem csak a fiatalokat, tinédzsereket és gyerekeket fenyegeti. Ha jól megnézzük, sok esetben a felnőttek sokkal többet lógnak a képernyők előtt, mint a gyerekek. S hogy milyen veszélyekről beszélek? Itt egy – nem teljes – lista:
- a társas kapcsolatok romlása;
- nyugtalanság és önbizalomhiány;
- koncentrációzavarok;
- depresszió és öngyilkossági gondolatok;
- fizikai problémák, például a szem és a hát fájdalma.
Mit tehetünk, hogy a helyzet jobb legyen?
- Cseréljük le az okostelefont butatelefonra (igen, gombos Nokia)!
- Határozzunk meg időkereteket a közösségi média használatára!
- Csökkentsük a közösségi média alkalmazások értesítéseinek számát!
- Próbáljunk minél több értékes időt tölteni a barátokkal és a családtagokkal!
- Használjunk alkalmazásokat, amik segítenek korlátozni a közösségi média használatának időtartamát!
- Próbáljunk minél több időt tölteni offline tevékenységekkel, mint például sportolás, olvasás, kreatív tevékenységek!
- Próbáljunk kevesebb időt tölteni a közösségi média oldalakon, amik negatív érzelmeket váltanak ki!
És ami szerintem a legfontosabb: építsük az önbizalmunkat, hogy ne érezzük szükségét annak, hogy a közösségi médiától várjuk az elismerést és a megerősítéseket.
Sikert és boldogságot: