A stratégia, amit a bejegyzésben ismertetni fogok, elsősorban lelki, pszichés szenvedés megszüntetésére alkalmas, de kellő gyakorlással akár fizikai szenvedés csökkentésére is használható. Ez a módszer annyira egyszerű és egyben annyira nagyszerű, hogy amikor elolvasod, rögtön arra fogsz gondolni: ez nem így működik. Éppen ezért, mielőtt belevágunk, kezdjük a bizonyítékkal, hogy miért is működik.
Egyetértesz-e velem abban, hogy az emberi agy egyszerre csak egy dologra képes figyelni? Ha igen, ugord át nyugodtan ezt a részt. Ha te is azt gondolod, amit a legtöbb ember, hogy képesek vagyunk multitaskingolni, azaz több dolgot végezni egyszerre, végezd el az alábbi feladatot. Kell hozzá papír, írószer és egy stopperóra.
A feladat a következő: írd le az alábbi mondatot, nagy betűkkel, majd miután leírtad a mondatot, minden betű alá írj egy számot, kezdve 1-től, növekvő sorrendben. Figyelj arra, hogy nagyobb helyet hagyj a betűk között, hogy majd férjenek alá a számok is. Mérd le az órával, hogy mennyi idő alatt készülsz el.
A MULTITASKING EGYSZERŰ FELADAT.
Ha végeztél, jegyezd le az időt.
Most fordítsd meg a lapot és végezd el ugyanazt a feladatot, csak kicsit másképp. Ezúttal is ugyanazt a mondatot fogod leírni és minden betűhöz társítod a megfelelő számot, csakhogy amint leírsz egy betűt, rögtön írd alá a megfelelő számot is.
Indítsd az órát és mehet!
Ha végeztél, jegyezd le ezt az időt is. Most pedig hasonlítsd össze a két időt. Döbbenetes. Miért olyan óriási a különbség? Hiszen ugyanazt a feladatot végezted el, csak másképp. Nos, a magyarázat egyszerű: mert az emberi agy képtelen több feladatot végezni egy időben. Képes több feladatra figyelni, de csak úgy, hogy váltogat egyikről a másikra.
A fenti feladat tanulsága számunkra és ez roppant fontos: az agy egyszerre csak egy dologra képes figyelni. Most már beszélhetünk a szenvedésről.
A szenvedés megszüntetésének stratégiája
Amikor szenvedsz, két lehetőség van:
- A szenvedésnek az az oka, hogy magadra összpontosítasz.
- Ha szenvedsz, az azért van, mert magára a szenvedésre figyelsz.
Az elsőre általában az emberek azt reagálják: „Nem igaz, nem összpontosítok magamra. Én azért szenvedek, mert aggódom a gyerekem miatt, mert rossz jegyeket kap az iskolában.” Valójában mi a gond itt? A szülő azért van kiborulva, mert a gyerek rossz jegyeket kap, és a szülő hibásnak érzi magát, úgy gondolja, hogy kudarcot vallott, mint szülő és mint nevelő. Azaz róla szól a szenvedés, igazából a saját sikertelensége miatt érzi magát rosszul.
A második már érdekesebb, erre az emberek szintén elutasítóan reagálnak: „Hát még szép, hogy a szenvedésre figyelek, semmi másra nem tudok gondolni, csak arra, hogy… ”, és itt felsorolják a szenvedésük okát. És tény: ha a szenvedésre figyelsz, még jobban fogsz szenvedni.
Mindkét eshetőségre ugyanaz a megoldás: ha nem akarsz szenvedni, figyelj valami másra.
Előre szóltam, hogy nagyon egyszerű módszerről beszélünk. Annyira egyszerű, hogy ha te most épp szenvednél és én veled szemben ülnék, miközben ezt a stratégiát elmagyarázom neked, bizonyára a fejemhez vágnád a telefonod. Mert ha szenvedsz, nem tudsz másra figyelni. Vagyis tudsz, de ahhoz gyakorlat kell. Fel kell készítened magad ezekre a helyzetekre. Akkor kell gyakorolnod, amikor nem szenvedsz. Olyankor kell ezt a módszert tudatosítanod, jól bevésned a fejedbe, amikor minden rendben van az életedben, amikor nem szenvedsz.
Miért tennéd ezt szemben azzal, hogy marcangolod önmagad? Hát mert azzal semmit nem oldasz meg, sőt egyre rosszabbul fogod érezni magad. Viszont ha sikerül elterelned a figyelmed a szenvedésről, tudsz józanul gondolkodni, és még arra is van esély, hogy megtaláld a problémádra a megoldást.
Zárógondolatként hadd mondjam el, hogy nem szeretnék belebonyolódni a veszteség alapú szenvedésbe és annak különböző fokozataiba. Megoldható helyzetekre kínáltam megoldást, mert tudom, hogy számtalan olyan élethelyzet létezik, amikor a szenvedés csillapítható vagy megszüntethető, illetve a probléma orvosolható, csak tudnunk kell, hogyan.
Sikert és boldogságot: