Egykor nekem is volt hajam. Dús, olykor túl zsíros, amire legutóbb emlékszem az, hogy felállt az egész, mint a sündisznó tüskéi. Édesanyámék megőriztek egy tincset kisgyerek koromból: olyan szőke, hogy még Aranyhaj is megirigyelné. És most: a fejem sima, akár egy babapopsi. Magyarul kopasz. De hogyan lettem az, már egy hosszabb történet és egyben megmutatja a komfortzóna veszélyeit.
Mi köze a kopaszságomnak a komfortzónához? Azt is mindjárt elmondom, de előbb hadd nézzük meg, hogy mi is a komfortzóna? Sokan azt gondolják, hogy a komfortzóna csupán a hobbijainkat érinti – hogy mi csak a laza erdei sétát kedveljük, miközben ki kellene próbálni a siklóernyőzést. Van, aki azt hiszi, hogy a munkahelyén van elkényelmesedve és ott kellene kihívásokat keresnie. Nem. A komfortzóna ennél sokkal szélesebb körben érinti a mindennapjainkat: gyakorlatilag mindenhol ott van.
Túlsúlyos vagy? Mindig sminket viselsz? Adósságaid vannak? Mindig ugyanolyan a frizurád? Soha nem laktál máshol, mint ahol születtél? Ezek mind a komfortzónánk részei – akkor is, ha bármennyire ellentmondásosan is -, de nem tesznek minket boldoggá (például túlsúlyosnak lenni vagy adósságban élni).
Így voltam én is a hajammal: egyre kevesebb volt belőle, mégis ragaszkodtam hozzá. Meglehetősen rövidre vágtam, hogy kevésbé tűnjön fel, hogy kopaszodok. Kapaszkodtam az utolsó hajszálba is, mert az, hogy van hajam, a komfortzónám része volt. A kopaszság nem esett bele a komfortzónámba, és ha arra gondoltam, hogy kopaszra borotválom a fejem, összeszorult a gyomrom. És miért? Mert féltem attól, hogy mit fognak gondolni mások.
Aztán egy nap megelégeltem és azt mondtam: leborotválom. A párom meg azt mondta: „hm…”. Az ő komfortzónájában sem volt benne a kopasz Csaba. Végül abban egyeztünk meg, hogy épp utazunk el két hétre, két hét alatt meg úgyis visszanő, próbáljuk ki. Azóta is kopasz vagyok. Kopasz és boldog. Az élet egyszerűbb, ha nem kell kéthetente fodrászhoz járni.
Néha egyáltalán nem kényelmes az, ahogyan élünk és mégis az a komfortzónánk. Nem kényelmes nap mint nap szembenézni a ténnyel: nem fog többé dús hajamba tépni a szél. Nem kényelmes egy abuzív kapcsolatban élni. Nem kényelmes túlsúlyosnak lenni. Nem kényelmes adósságban élni. Mégsem változtatunk.
Mert sokkal ijesztőbb az ismeretlen.
De tudod meddig? Amíg kilépünk belőle. Onnantól már nem ismeretlen és nem is annyira ijesztő.
Nem kényelmes egyedül élni, ahogy az sem, hogy együtt legyünk valakivel, aki megkeseríti az életünket. Nem kényelmes minden napot edzéssel kezdeni, ahogy az sem, hogy tükörbe nézve undorodunk magunktól. Nem kényelmes délutáni munkát vállalni, ahogy adósságban élni sem. De megválaszthatjuk a saját kellemetlen utunkat. Dönthetünk úgy, hogy kilépünk az ismeretlenbe. Megpróbálhatunk egy olyan úton járni, ahol még nem jártunk. És lehet, hogy tetszeni fog. Lehet, hogy pont erre van szükségünk?
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Honnan tudom, hogy a komfortzónában élek?
Amikor a mindennapjaid rutinokból állnak, amiket már szinte gépiesen végzel, nincsenek új kihívások, és minden új élménytől, változástól tartasz, az azt jelzi, hogy a komfortzónádban ragadtál. Ha nem vagy elégedett az életeddel, de mégsem mersz változtatni rajta, vagy ha úgy érzed, hogy stagnálsz, az is jelezheti, hogy a komfortzónádban vagy.
- Miért lépjek ki a komfortzónából?
A komfortzónából való kilépés elősegíti a személyes fejlődést, segít új készségeket és képességeket fejleszteni. Az új kihívások és tapasztalatok lehetőséget adnak arra, hogy felfedezd a benned rejlő potenciált, erőforrásokat. A kilépés segíthet abban is, hogy jobban megismerd önmagad és tágítsd a látóköröd. Ráadásul az ismeretlenbe lépés izgalmat és boldogságot is hozhat az életedbe.
- Hogyan lépjek ki a komfortzónából?
Kis lépésekkel kezdd! Próbálj meg változtatni a megszokott rutinodon, ismerj meg új embereket, tanulj meg valami újat. Próbálj ki egy új frizurát, vegyél magadra valami egészen más ruhát. Egy komolyabb változás, mint például új munkahelyre menni vagy új helyre költözni, tény, hogy jelentősen kivezet a komfortzónádból, de elsőre túl sok lehet. A kis lépések segíthetnek felkészülni a nagyobb változásokra. Fontos, hogy légy türelmes magaddal, és ne add fel, ha elsőre nehéznek tűnik a kilépés.
Ne feledd, a komfortzónából való kilépés nem jelenti azt, hogy mindig valami extrém dologgal kell próbálkoznod. A cél az, hogy megtaláld az egyensúlyt a biztonságos és a kihívásokkal teli élet között. Az igazi boldogság és siker azon a helyen található, ahol érzed a kihívás izgalmát, de még mindig biztonságban érzed magad.
Sikert és boldogságot: