Az emberek többsége, amikor keresztút előtt áll, de nem égető a határidő, általában a következő két lehetőség közül választ:
Halogatás („Ez túl nyomasztó, inkább nem is gondolok rá”).
Mérlegelés és még több halogatás („Mi van, ha így, mi van, ha úgy… na jó, alszok rá egyet. Majd még egyet. Majd még egyet”).
Mondanom sem kell (de mégis mondom), egyik sem jó választás. Megmutatom a stratégiát, amivel garantáltan döntésre bírod magad, még a legéletbevágóbb kérdések esetében is.
Vegyünk egy példát: állásváltás
Képzelj el egy szituációt: kaptál egy új állásajánlatot és döntened kell, hogy válts-e vagy maradj. Kezdd egy tiszta lappal. A tetejére írd fel a kérdést: “Váltsak-e állást?” A lapot oszd fel három oszlopra.
- oszlop: Veszélyek meghatározása.
Ide írj fel tíz dolgot, amitől aggódsz vagy félsz. Minél specifikusabb, annál jobb. Mi a legrosszabb, ami történhet? És még mi?
- oszlop: Megelőzés.
Mit tudsz tenni, hogy csökkentsd a veszélyek bekövetkezésének esélyét? Mindenre van megelőzési stratégia – ez nem kell, hogy tökéletes megoldás legyen, elég, ha csak egy hajszálnyi esély van rá.
- oszlop: Rendbehozás.
Mindegyik félelem, aggály mellé írj fel egy stratégiát, ami segíthet megoldani a problémát, ha bekövetkezne.
Ha ezzel kész vagy, meglátod, teljesen másképp fogod látni a problémát. Valószínűleg már nem is fogod problémának látni, hiszen mindenféle aggályodra, mindenféle félelmedre találtál megelőzési vagy rendbehozási stratégiát.
Hogy világosabb legyen, levezettem neked ezt a példát:
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Mi van, ha nem tudok tíz veszélyt meghatározni?
Nem szükséges erőltetni a számot, ha nem jut eszedbe annyi veszély. A legfontosabb az, hogy a fő aggályokat és félelmeidet azonosítsd és kezeld.
- Mit tegyek, ha nincs megelőzési stratégiám?
Mindig van megelőzési stratégia. Lehet, hogy nem tökéletes, de ha van rá egy hajszálnyi esély, már érdemes bevetni.
- Mi van, ha a rendbehozási stratégiám nem működik?
Az a lényeg, hogy próbálkozz és kísérletezz. Ha valami nem működik, keresd meg a következő lehetőséget. A cél az, hogy megpróbáljunk minden lehetséges utat, hogy találjunk egy működő megoldást.
- Mennyi időt szánjak erre a folyamatra?
Ne siesd el, szánj rá legkevesebb egy fél órát. Minél több időt és energiát fektetsz bele, annál hatékonyabb lesz.
- Mit tegyek, ha még mindig nem tudok dönteni?
Ebben az esetben érdemes szakértő segítségét kérni, mint például egy coach vagy tanácsadó. Néha egy külső személy képes új perspektívát adni és segíteni a döntésben.
Sikert és boldogságot: