Te miért kelsz fel minden reggel? Miért gürcölsz, hajtasz, robotolsz egész nap? Ha te is a többséghez tartozol, a válaszod az lesz: a pénzért. Érthető, ugyanakkor elég nagy hiba.
Miért mondom azt, hogy hiba? Mert becserélünk mindent a pénzre, hogy megvegyük azokat a dolgokat, amelyeket valójában csak kölcsön kapunk. Kölcsön kapjuk a házat, az autót, a ruhákat. Kölcsön kapjuk a nagy tévét, a telefonunkat és a csecsebecséket is. Úgy gondoljuk, hogy a mi tulajdonaink, de még senki nem vitte magával ezeket a túlvilágra. Még a testünket is csak béreljük néhány évtizedig.
Akkor meg miért tartjuk annyira fontosnak, hogy annyi mindenünk legyen? Vagy ami még fontosabb kérdés: van-e más olyan dolog, amiért érdemes reggel felkelni, esetleg naphosszakat gürcölni? Van-e olyasmi, amiért az életünket is odaadnánk? Természetesen van: az emberi kapcsolataink, a szüleink, a gyerekeink, a párunk. Ugyanakkor mindazok a dolgok, amiket nem lehet pénzen megvenni: az egészségünk és a boldogságunk. Te mit tennél még hozzá a felsoroláshoz?
Igyekezzünk, hogy minden napunkba csempésszünk bele minél többet az utóbbiakból. Teljes, megbánásoktól mentes életet élni akkor lehet, ha ezeket „szerezzük meg”. Mert ha túl későn ébredünk rá – ahogy a legtöbb ember –, nyomorúságos utolsó éveink lesznek, a nyomorúságos évtizedek miatt, amiket elpazaroltunk.
A pénz csapdája
Figyeld meg, mennyire ravasz játszma ez. Beleszületünk egy rendszerbe, ahol mindenki azt mondja, hajts a sikerért, gyűjts, halmozz, mert akkor leszel valaki. Aztán harminc-negyven év robot után rájössz, hogy a sok cucc, amiért beletapostál a padlóba, igazából csak port fog a polcon. A drága autó három év alatt kopott vasdarab. A nagy ház meg leginkább takarítanivaló. Erre rámegy az életed fele?
Nem azt mondom, hogy a pénz ne számítana. Persze, hogy számít. Számlákat fizetni kell, enni is jó, és a stressz, hogy honnan lesz a holnapi kenyér, senkit nem tesz boldoggá. De a pénz csak eszköz, nem cél. Aki a célt és az eszközt összekeveri, az olyan, mint aki a kalapácsért megy a barkácsboltba, és véletlenül hazaviszi az egész üzletet. Felesleges. Fárasztó. És még csak egy szöget sem vert be vele.
Mire emlékszel majd a végén?
Vegyünk egy egyszerű tesztet. Gondolj vissza az elmúlt évre. Mi az a három pillanat, ami először eszedbe jut? Lefogadom, hogy egyik sem így kezdődik: „amikor megvettem a…”. Sokkal inkább olyasmik, hogy egy nevetés a barátoddal hajnali kettőkor, egy ölelés a gyerekedtől, egy beszélgetés apáddal, amiről azt hitted, sosem fog megtörténni. Ezek maradnak meg. A többi elszáll, mint a cigarettafüst.
Egy ismerősöm mesélte: az apja halálos ágyán nem azt mondta, „bárcsak több túlórát vállaltam volna”. Azt mondta, „bárcsak több időt töltöttem volna veled”. Ez minden, amit erről tudni kell.
Akkor mit csináljunk másképp?
Először is, állj meg néha. Nem kell mindjárt felmondani és elköltözni egy thai szigetre. Elég, ha hetente egyszer leülsz, és megkérdezed magadtól: ezen a héten min töltöttem a legtöbb időt? És ami még fontosabb: ki az, akivel nem találkoztam, pedig fontos nekem?
Másodszor, az „elég” fogalmát írd újra. Mennyi pénz az elég? Mennyi cucc az elég? Ha sosem teszed fel ezt a kérdést, akkor a válasz mindig az lesz: még egy kicsi. És ez a kicsi sosem ér véget.
Harmadszor, oszd be az idődet úgy, ahogy a pénzedet osztanád be, ha nagyon szűkösen lennél. Mert az időd tényleg szűkös. Csak a bankszámládon nem látod a maradékot.
Az élet nem tartogatható
Sokan azt hiszik, majd nyugdíj után jön a jó rész. Akkor majd utazom, akkor majd többet leszek a családommal, akkor majd élek. Csakhogy a nyugdíj nem garantált, az egészség pláne nem, és a gyerekek se várnak meg. Ők most kicsik. A szüleid most élnek. A párod most van melletted. Holnap már lehet, hogy nem.
Ne értsd félre, nem rémisztgetni akarlak. Inkább felrázni. Mert annyira könnyű belesodródni a robotpilóta üzemmódba, hogy észre sem veszed, mikor telt el tíz év. Egyszer csak felnézel, és a tükörben egy fáradt arc néz vissza, aki nem emlékszik, mikor nevetett utoljára szívből.
Az életed a tied. Egyetlen darab van belőle, garancia nélkül. Ne pazarold el olyasmire, amit úgyis itt kell hagynod.
Gyakran ismételt kérdések
Tényleg rossz, ha a pénzért dolgozom?
Nem rossz, ha a pénz eszköz a számodra, nem cél. Akkor van baj, ha a pénzért feláldozod az egészséged, a kapcsolataid és a saját boldogságodat.
Hogyan találom meg, hogy mi a fontos nekem?
Képzeld el a nyolcvanadik születésnapodat, és gondolj arra, kit szeretnél magad körül látni. Az ő nevük és az, amit velük együtt élsz át, többet mond, mint bármilyen önismereti teszt.
Mit tegyek, ha rájöttem, hogy rossz úton járok?
Ne akarj egyik napról a másikra mindent felforgatni. Válassz ki egy apró változtatást ezen a héten, például egy estét a családdal telefon nélkül, és onnan építkezz tovább.
Lehet egyszerre sikeres és boldog ember valaki?
Persze, de csak akkor, ha te magad definiálod a sikert, nem a szomszéd vagy az Instagram. A saját mércéd szerint élni a legnagyobb szabadság.
Hogyan szabaduljak meg a folyamatos „többet kell” érzéstől?
Vezess hálanaplót egy hónapig, és minden este írj le három dolgot, amid már megvan. Meglepően gyorsan átkapcsol az agyad a hiányról a bőségre.
Sikert és boldogságot: