Site icon C.S. Lazzar

Hasznosnak lenni = boldogság

Hasznosnak lenni = boldogság

Teljes mértékben meg voltam győződve róla, hogy megtaláltam az élet értelmét. Még a gyerekeimnek is ezt tanítottam: igyekezzetek azt tenni, ami boldoggá tesz. A páromnak is gyakran ezt mondogattam: az élet túl rövid ahhoz, hogy egyetlen percét is haraggal töltsük. Mindenben a boldogságot kerestem, mert úgy véltem, ez az élet értelme. De egyszer, valahol, valami megváltozott bennem, és én szinte észre sem vettem.

„Az élet értelme nemcsak az, hogy boldog legyél, hanem az is, hogy hasznos, tiszteletreméltó, jószívű legyél. Hogy változást jelentsen, hogy éltél és hogy jól éltél.”

– Ralph Waldo Emerson

Biztosan tudom, hogy nem a fenti idézet okozta bennem a változást, de mindenképp köze volt hozzá, hogy észrevegyem: ma már nem úgy gondolom, mint régen. Több kell az életben, mint csak a boldogság, vagy úgy is mondhatnám: a boldogságot nem lehet elérni anélkül, hogy ne éreznéd hasznosnak magad.

Erre túl sokan csak túl későn ébrednek rá, miután már rengeteg hasztalan dolgot összevásároltak; miután már benne vannak egy olyan párkapcsolatban, amibe azért kezdtek bele, mert azt gondolták, boldoggá fogja őket tenni; miután már elvállaltak egy olyan állást, ami jól fizet, de semmit sem ad abból, amire valójában szükségük lenne…

Örömlöketeket adunk magunknak és abban a tévhitben élünk, hogy boldogok vagyunk. Gondoljunk csak bele, milyen érzés, amikor megvásárolunk valamit, ami megtetszik vagy valamit, amire régóta vágyunk. Hogy mennyi ideig leljük örömünket benne, leginkább azon múlik, hogy mennyire vágytunk rá valójában. Egy valami azonban egészen biztos: egyszer elérkezik az a pillanat, amikor megunjuk és ez a bizonyos tárgy már semmit sem segít abban, hogy „boldognak” érezzük magunkat. És akkor jönnie kell egy másik, valószínűleg nagyobb értékű tárgynak, amivel megpróbáljuk fenntartani a boldogságérzetet. 

Van, aki úgy tartja, hogy emlékeket kell gyűjteni tárgyak helyett (én is ezek közé tartoztam). Tény, hogy sokkal jobb, mint tárgyakat gyűjteni, viszont ez a kijelentés félremagyarázható. Akkor van baj, amikor pénzzel kapcsoljuk össze az emlék fogalmát. Nem attól szép és igazán emlékezetes egy emlék, hogy mennyit fizettünk érte. 

Azokat az emlékeket, amelyek boldoggá tesznek, nem lehet árcédulával ellátni.

Az igazán boldog emberek hasznos életet élnek

A fenti szemléletmód alapján vizsgálva a saját életemet, a boldogságomat és az élet értelme utáni hajthatatlan vágyamat, arra jöttem rá, hogy azok a cselekedetek tesznek a leginkább boldoggá, amiket másért teszek. És igaz az is, hogy ezektől hasznosnak érzem magam.

Az életről alkotott – olykor igencsak téves – szemléletmódunkat nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni. Aki úgy él (mint én is régebben) és az összevásárolható apró vagy nagy dolgokban keresi a boldogságát, soha nem fogja megtalálni. Félreértés ne essék, én is örömöm lelem abban, ha megvásárolhatok valamit, amit szeretnék, viszont tudatában vagyok annak, hogy ezek csak dolgok, valamilyen célt szolgálnak (ami elsősorban nem az, hogy engem boldoggá tegyenek). 

Amit viszont bárki kipróbálhat, és ezáltal megtapasztalhatja, milyen az, amikor hasznos:

  • Önkénteskedhetünk egy jótékonysági szervezetnél. 
  • Segíthetünk valakin, aki épp rászorul (legyen az egy idős ember, akinek segítünk a csomagjait cipelni, vagy megtarthatjuk az ajtót az állapotos szomszédunknak). 
  • Meglephetjük a párunkat egy saját készítésű fotó kollázzsal. 
  • Elvállalhatunk egy plusz feladatot a cégnél, amit senki sem akart megcsinálni, viszont fontos a cég számára. 
  • Felajánlhatjuk segítségünket a barátainknak vagy munkatársainknak. 
  • Ha kreatívak vagyunk, adhatunk értéket másoknak ezáltal (fessünk, zenéljünk vagy akár írjunk). 
  • Alapíthatunk egy céget, embereket alkalmazhatunk és jól bánhatunk velük. 

Ne feledjük: a hangsúly a cselekedeten van, azaz tenni valamit másért. Például segíteni egy idős embernek átmenni az úton százszor felülmúlja azt, hogy a Facebookon pénzt adományozunk (kizárólag abból a szempontból, hogy melyiknek mekkora hatása van a saját boldogságunkra). Természetesen a kettő nem zárja ki egymást, és ha megtehetjük, hogy pénzzel segítünk egy rászorulón, tegyük meg!

Tégy többet másért és az életed értelmet nyer!

Kérdezzük meg magunktól: mit teszek én másokért, mit teszek én azért, hogy a világ jobb hely legyen? És bármi is legyen a válasz (még ha az is, hogy „semmit”), ne legyen lelkiismeret-furdalásunk, csak egyszerűen határozzuk el, hogy mától többet fogunk tenni.

S még elárulok egy titkot: ezáltal nemcsak hasznosnak fogjuk érezni magunkat, nemcsak a saját életünknek adunk értelmet (habár itt meg kell jegyeznem, hogy ez bizony bomba jó!), hanem a hab a tortán az, hogy ezáltal lehetünk sikeresek és akár rendkívül gazdagok is. Ha megnézzük a világ leggazdagabb embereit, legtöbbjükre érvényes: azért gazdagok, mert másokon segítenek. 

Sikert és boldogságot:

Exit mobile version