Voltál már úgy, hogy hozzáfogtál egy feladathoz, dolgoztál keményen rajta, aztán egyszer csak rájöttél, hogy semmi nem jó, amit addig csináltál, és elölről kellett kezdened mindent?
Hallgasd meg (4:12 perc) ⇩
Olvasd el (3:30 perc) ⇩
A jó kezdés fél siker – mondta Arisztotelész, még jóval időszámításunk előtt, azaz több, mint 2000 évvel ezelőtt! 2020-at írunk, és még mindig elkövetjük azt a hibát, hogy fejetlenül, meggondolatlanul, cél és terv nélkül ugrunk neki dolgoknak. Már sokszor megtörtént velünk, hogy valamit újra kellett kezdenünk, vagy félúton jöttünk rá, hogy igazából teljesen felesleges, amit csinálunk. Mégsem tanulunk ezekből a hibákból. Pedig a képlet egyszerű:
- Legyen egy célod.
- Készíts hozzá tervet.
- Haladj a terved szerint, és eléred a célodat.
Célalkotás
Ahogy Stephen Covey mondta: ha valamit szeretnél, kezdd a végével. Teljesen ellentmondásosan hangzik ez, de attól még igaz. A dolog lényege az, hogy ne csak úgy, látatlanul és bármi elképzelés nélkül ugorjunk neki a dolgoknak, hanem döntsük el, hogy mit szeretnénk, azaz alkossunk célokat magunknak. A célról azt kell tudni, hogy több, mint egy ötlet, vágy vagy gondolat. A cél azt jelenti, hogy világosan meg van fogalmazva valaminek a végeredménye és határidőhöz van kötve. Ezt jelenti az, hogy kezdjük a végével: tudjuk, hogy mit szeretnénk és azt is tudjuk, hogy mikorra szeretnénk azt elérni.
Tervezés
A második lépés – miután már ismerjük a célunkat – az, hogy meg kell határoznunk a lépéseket, amelyek elvezetnek a célhoz. Itt is alkalmazhatjuk a fordított megközelítést: tudjuk, hogy mit szeretnénk elérni, és kezdjük el visszafelé lebontani. Például: szeretnénk kenyeret sütni holnap reggelre (mit és mikorra). Visszafelé haladva így néz ez ki:
Utolsó lépés: reggel 8 óra van és készen van a kenyér!
Utolsó előtti lépés:
- Mennyi időt kell süljön a kenyér? 30 perc.
- Hány fokon sül a kenyér? 200°C.
Tehát: beteszem a lerbe a kenyeret sülni 7:30-kor, 200°C-ra.
Azelőtti lépés: a kenyér kell keljen 1 órát.
Tehát: 6:30-kor odateszem a kenyértésztát kelni.
Azelőtt: a tésztát meg kell gyúrni.
- Mennyi idő meggyúrni a tésztát? 15 perc.
Tehát: 6:15-kor kezdem gyúrni a tésztát
Azelőtt: fel kell futtatni az élesztőt.
- Mennyi idő alatt fut fel az élesztő? 10 perc.
Tehát: 6:05-kor odakészítem felfutni az élesztőt.
Azelőtt: előkészítem a hozzávalókat.
- Mennyi idő előkészíteni a hozzávalókat? 5 perc.
- Mi szükséges a kenyérhez? Liszt, élesztő, só, víz.
- Megvan minden hozzávaló? Nincs élesztőm, más minden van.
Tehát: 6:00-kor előveszem a hozzávalókat.
Azelőtt: élesztőt kell vásároljak.
Tehát: ma délután, útban hazafelé a munkából, élesztőt veszek.
És ezzel elkészült a tervem, csupán fordított sorrendbe kell állítanom a lépéseket.
Ha holnap reggel 8 órakor friss, házi kenyeret szeretnék reggelizni, ezt a tervet kell betartanom. Ha csak egyszerűen eldöntöm, hogy holnap reggel friss házi kenyeret szeretnék reggelizni, de nem alkotok célt és nem készítek tervet, akkor másnap, amikor felkelek reggel 7 órakor és nekiszökök kenyeret sütni, elég hamar észre fogom venni, hogy ebből semmi nem lesz, mert nincs otthon élesztő.
Célokat alkotni és tervezni a legbiztosabb útja annak, hogy ne vesztegessük az időnket felesleges dolgokkal, illetve hogy sikerüljön mindaz, amit szeretnénk.
Sikert és boldogságot:
2 hozzászólás
[…] és rövidebb határidőkre bontom ezt. Haladhatok előrefelé vagy visszafelé, de én a visszafelé haladást ajánlom, mert szerintem úgy pontosabb tervet lehet készíteni. Ha visszafelé haladok, a végén eljutok […]
[…] Állítsunk fel célokat és törekedjünk azok elérésére. A célalkotás sokunknak fejfájást okoz, ezért itt van egy bejegyzés, ami ebben segít: A jó kezdés fél siker. […]
A kommentek nem engedélyezettek.