Menjek egyetemre vagy indítsak egy vállalkozást? Kaptam egy másik állásajánlatot, elfogadjam vagy jól vagyok itt, ahol vagyok? Szakítanék a párommal, de félek, hogy utána egyedül maradok. Mit tegyek? Az élet nagy döntései előtt már csak egy dolgot kell számításba vennünk.
Olvasóim gyakran írnak nekem olyan kérdéseket, mint az előbbiek, amelyek gyakorlatilag egy-egy döntésképtelenségből származnak. A kérdés pedig általában így hangzik: mit tanácsolok, mit tegyenek? Vagy: mi lenne szerintem a helyes döntés. A válaszom pedig szinte kivétel nélkül az: nem tudom. Honnan is tudhatnám?
Az a nagy igazság, hogy senki sem tudhatja, mi lesz az igazán helyes döntés. Azt mondják, hogy utólag derül ki, hogy helyesen döntöttünk-e, de nem igaz! Ez soha nem derül ki. Mert azt, hogy mi lett volna, ha a másik lehetőséget választjuk, már nem tudhatjuk meg.
Fehéren-feketén látjuk a világot, amikor nagy dologban kell döntenünk, de a világ nem ilyen. A világnak több millió árnyalata van. Hiába, hogy csak két út áll előttünk, a két út mögött még végtelen sok elágazás, zsákutca és körforgalom van.
Tegyük fel, két állás közül kell választanod. Az elsőnél lehet, hogy óriásit fejlődsz és minden vágyad teljesül. A másodiknál meg lehet, hogy egy helyben fogsz toporogni, de annál a cégnél találkozol életed szerelmével. Vagy első nap az új munkahelyed felé elüt egy busz. Ha a másikat választottad volna, még élnél. Érted már? Nem tudhatod, hogy mi fog történni.
Tehát, amit meg kell gondolnod, mielőtt meghozod a döntést: a helyes döntést fogod meghozni, bárhogy is döntesz, mert te döntesz úgy. Utólag már ne rágódj rajta, mert soha, soha, SOHA nem fogod megtudni, hogy mi lett volna, ha a másik döntést választod.
Amikor egy döntésemről utólag azt látom, hogy talán jobb lett volna a másik változat, mindig arra gondolok: lehet, hogy a másik változat végén ott a busz, ami 90 km/h-val száguld felém.
Sikert és boldogságot: