A pénz egy eszköz. A pénz célja, hogy jobb életet biztosítson számunkra. A pénz csak akkor tesz jó szolgálatot, ha okosan használjuk. Ennek az ellentéte az, amikor kidobjuk a pénzt az ablakon (és gyakran észre sem vesszük).
Hallgasd meg (2:24 perc) ⇩
Olvasd el (2 perc) ⇩
Ma a pénzkidobás leggyakoribb formáit szeretném meglebegtetni a szemed előtt, csak úgy, mert tükörbe néztem és jómagam is bűnös vagyok. Úgyhogy ítélkezés nélkül kérdezem, téged hány pont érint az alábbiakból?
- Ékszerek
- Márkás cuccok és divatcikkek
- Parfümök
- Palackozott víz
- Szerencsejátékok
- Gyorsétel
- Luxusautók
- Dohányzás
- Alkohol
- Impulzív vásárlások
- Eltúlzott mobil-előfizetés (cserébe egy jobb telefonért)
- Házikedvencek
- Latté a Starbucksban
Tudom, a legtöbben a palackozott víznél felhördülnek, de igen, az is pénzkidobás, legalábbis itt, ahol mi élünk, a csapból már eleve ivóvíz folyik, de egy kisebb befektetéssel ez tökéletes tisztaságúra szűrhető. Éves viszonylatban nézve meg óriási a megtérülés (pénzben), nem beszélve az óriási mennyiségű műanyag hulladék megtakarításáról.
Aki nem a víznél, az a házikedvencek pontnál hördül fel. Vagy ott is. Mivel ez elsősorban egy pénzügyi bejegyzés, nem térek ki a téma etikai vonzataira, maradjunk annyiban: a házikedvenc nem szükséglet, hanem luxus, tehát állja a helyét az állítás, miszerint a házikedvenc pénzpazarlást jelent.
Ám a bejegyzésem legfőbb célja nem az, hogy feltétlenül mondjunk le a fentiekről (habár például a dohányzást ajánlott… meg az alkoholt… meg a szerencsejátékokat…), hanem hogy vegyük észre, mire költünk és vizsgáljuk meg, hogy „megengedhetjük-e” ezt magunknak. Ha igen, hát üsse kő. Ha nem, de kell nekünk, akkor keressünk több pénzt.
Sikert és boldogságot: