Ha a boldogságot keressük, mi sem észszerűbb, mint megkérdezni azokat, akik leélték életük nagy részét. Ha valaki tudhatja a választ a kérdésre, hogy mitől lehetünk boldogok, akkor ők azok. Vagy mégsem?
A New York Times újságírója, John Leland is feltette magának ezt a kérdést. Majd úgy döntött, meg is válaszolja, méghozzá egy könyvben: Happiness Is a Choice You Make: Lessons From a Year Among the Oldest Old (A boldogság egy döntés: egy évnyi lecke az idősek időseitől).
Csupán szemezni lehet a könyvből, de itt vannak a – talán – legfontosabb gondolatok.
„Ha boldog szeretnél lenni, gondolkodj úgy, mint egy idős ember.”
Rengeteg kutatás azt támasztja alá, hogy az emberek időskorban teljesen másként gondolkodnak az életről. A halál kérdése, ami a fiatalok számára tabu, az idősek körében terítékre kerül. Az ember ráébred, hogy az élet véges és korlátozott idő áll mindenkinek rendelkezésre. Az idős ember hálás az életéért, ezért is közismert közöttük a mondás: „Hál’ istennek kaptunk egy újabb napot.” Ez nem más, mint a hála tudatos gyakorlása.
A „szelektív felejtés”
Az emberek elfelejtik a rosszat, leginkább a jó marad meg. Emlékszel még arra az influenzára, amitől ágynak dőltél, és az volt az érzésed, bele fogsz halni? Már csak arra emlékszel, hogy influenzás voltál, de túlélted. Viszont az életre szóló barátod, akivel tinédzser korodban ismerkedtél meg, nos ez az, amit soha nem felejtesz el.
„A boldogság egy döntés.”
Időskorban az emberek gyakran ráébrednek arra, hogy az élet minőségét nem a különböző események határozzák meg, hanem az, hogy hogyan reagálunk mindazokra. Ha elfogadod és kijelented, hogy nem lehetsz hatással olyasmire, mint például az időjárás – és ide sorolhatunk még rengeteg körülményt -, felszabadulsz. Bármikor meghozhatod azt a döntést, hogy boldog leszel.
„Kapcsoljuk ki a zajt, a félelmeket és a vágyakat, amelyek zavarják a mindennapjainkat, és éljük meg, hogy mennyire fantasztikus is valójában az élet!”
A gondolkodásmód megváltoztatásával, a fókusz áthelyezésével sok minden másként alakulhat az életben. Összpontosíts arra, amivel már rendelkezel, mintsem arra, amivel nem. Az optimizmus nem azt jelenti, hogy a jövő mindenképp jobb lesz. Azt jelenti, hogy megtapasztalod, hogy a jelen jobb.
Tölts több időt életvidám idős emberekkel, ezáltal te is optimistább, boldogabb lehetsz.
Sikert és boldogságot: