Túl sok munka, rengeteg stressz, az egyik kollégád már megint tőled kér segítséget, a másik pedig kétpercenként zavar meg – nem csoda, hogy kimerültnek érzed magad. Úgy érzed, jól jönne egy vakáció? Van más megoldás is, amivel újra energikusnak érezheted magad.
Hallgasd meg (3:20 perc) ⇩
Olvasd el (3 perc) ⇩
- tipp: kapcsolódj szét
Halkítsd le a telefonod és kapcsold ki a számítógépeden az e-mail meg egyéb üzenetküldő programok értesítéseit. Kissé ellentétesnek tűnhet, hiszen a munkahelyedről van szó, s nem teheted meg, hogy nem válaszolsz a telefonhívásaidra vagy nem olvasod el az e-mail üzeneteidet. Nem is az a cél, hogy ne reagálj semmire, hanem az, hogy vedd vissza a kezedbe az irányítást.
Amikor egyébként is sok a munkánk, ráadásul elárasztanak bennünket a különböző üzenetek, hívások és e-mailek, ez a legjobb, amit tehetünk. Mindenre és mindenkinek válaszolunk, de akkor, amikor nekünk felel meg. Például ne legyen folyamatosan megnyitva az e-mail fiókunk, hanem ellenőrizzük mindig csak naponta 2-3 alkalommal, az előre meghatározott időben. Attól, hogy a telefon le van halkítva, még minden értesítést megkapunk, és utólag tudunk válaszolni, vissza tudjuk hívni azt, aki keresett bennünket.
Annak, hogy folyamatosan elérhetőek vagyunk, semmilyen előnye nincs számunkra, sőt hátráltat bennünket. A megzavarásoknak komoly ára van, és ezt az árat mindig mi fizetjük meg!
- tipp: tarts szüneteket
Az ember nem úgy van kitalálva, hogy megállás nélkül dolgozzon. Agyunk akkor működik a legnagyobb hatásfokon, ha legfeljebb 30 perc megerőltető munka után tartunk 5 perc szünetet, amikor egyáltalán nem gondolunk a munkára. A legjobb, ha megmozdulunk, egyet sétálunk, újratöltjük a vizespalackunkat, szívunk egy kis friss levegőt.
Ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy legyen beiktatva egy hosszabb szünet is. Ideális esetben ez egybeesik az ebédszünettel, így az energiaszintünket is tudjuk pótolni. Az éhes ember ugyanis nyűgös, morcos és nem hatékony.
A leghatékonyabb emberek még egy-egy kis kora délutáni szundit is beiktatnak – ez nagyjából 20 percig tart, és utána olyan lendülettel dolgoznak, mintha korán reggel lenne.
- tipp: sétálj egyet egy kollégával
A séta egyébként is jót tesz, és megspékelve azzal, hogy magunkkal viszünk egy munkatársat, hihetetlenül fel tudunk töltődni. A munkatársunknak annyi dolga lesz, hogy míg velünk sétál, odafigyel ránk, meghallgat, mi pedig elmondjuk neki azt, ami leginkább frusztrál bennünket a munkánkkal kapcsolatban. A gyakorlat lényege az, hogy „kitedd a problémát a fejedből”.
A munkatársunk nem kell semmilyen megoldást adjon a problémánkra, erre általában már magunktól rá fogunk jönni csupán azáltal, hogy kimondjuk magunkból. A sétát ne nyújtsuk hosszúra, legyen legfeljebb 20-25 perces. Ennyi idő bőven elég kell legyen ahhoz, hogy kiadjuk magunkból a feszültséget.
Sikert és boldogságot: