Az emberek természetes módon idegenkednek a toxikus emberektől. De megesik, hogy annyira megszoktuk, hogy ott van, hogy fel sem tűnik: ő az oka, hogy idegesek, frusztráltak, zsémbesek vagyunk, amikor délután hazamegyünk a munkából.
- Minden róla kell szóljon
Valaki mesél egy jó sztorit, ő pedig beleszól vagy úgy folytatja: „Ez olyan, mint amikor én…”
- Passzív-agresszív dolgokat mond és tesz
A passzív-agresszivitás tipikus példája a toxikus viselkedésnek, úgy a párkapcsolatokban, mint a munkahelyen, de pontosabban miben is nyilvánul meg? Például a visszakezes bókok: „De jó az új frizurád, de szerintem kövéríti az arcod”. Ugyancsak ide tartozik egy munkatárs szándékos figyelmen kívül hagyása vagy „kifelejtése” bizonyos társas tevékenységekből, például amikor mindenki meg van hívva egy munka utáni sörözésre, csak egy bizonyos személy nem.
- Irigy mások sikerére
Az irigységet nem kell magyarázni, azt hiszem, mindenki volt már irigy, de ettől még nem biztos, hogy toxikus emberről van szó. A probléma ott kezdődik, amikor tettek is követik az irigységet. Ez lehet a fent említett passzív-agresszív megnyilvánulás, vagy akár egy szarkasztikus megjegyzés, például ha gratulálunk valakinek az előléptetéséhez, de megtoldjuk valamivel, ami nem illik oda: „Gratulálok az előléptetésedhez, már igazán itt volt az ideje, hogy a posztod is felnőjön az autód méretéhez”.
A mérgező emberek leggyakrabban előforduló és könnyen felismerhető jeleit már jól ismeri mindenki – az az ember, aki mindig a dolgok negatív oldalát látja, beleköt másokba, pletykál, kritizál, akinek semmi sem tetszik -, és most már ismerjük a rejtett jeleket is.
De mit tegyünk, ha ilyen ember van a munkahelyünkön?
- Váltsunk munkapontot vagy irodát. Nem kell okot mondani, egyszerűen kérjük a vezetőségtől.
- Korlátozzuk a velük töltött időt. Használjunk zajszűrős fejhallgatót, a szünetekben pedig egyszerűen kerüljük a társaságát.
- Váltsunk munkahelyet. Drasztikusnak tűnhet, de ha nincs más megoldás, ez is jobb, mint hogy minden egyes nap ketyegve menjünk haza.
Mit ne tegyünk?
- Ne próbáljuk aláásni a kollégáknál, kiközösíteni vagy kirúgatni – ez egy visszafelé elsülő puska.
- Ne szembesítsük, ne próbáljuk őt „kigyógyítani”.
- Ne csináljunk semmit. Figyelem, ez itt egy dupla tagadás: ne csináljuk azt, hogy nem csinálunk semmit, mert akkor biztosan semmi sem fog változni!
Sikert és boldogságot: