Tudod, mi az egyetlen igazán nagy akadálya annak, hogy megkapd, amit igazán szeretnél? Hogy nem azzal foglalkozol, hogy megkapd, hanem… minden mással. Ha összeszámolnád, hogy egy nap mennyi időt pazarolsz el felesleges dolgokkal, garantáltan meglepődnél. Én meglepődtem.
Azt gondoltam magamról, hogy produktív vagyok. Azt hittem, optimálisan ki tudom használni az időmet. Abban a tévhitben éltem, hogy kihozom a maximumot az életemből. Végignézve az alábbi listát, mindent kétségbe vontam… Kijelöltem dőlten azt, amiért én is bűnös vagyok.
- Panaszkodás. Semmit nem segít, semmire sem jó, időpocsékolás. Helyette inkább kérdezz!
- Közlekedés csúcsforgalomban. Mennyivel jobb lenne, ha mondjuk maradnál még pár órát ott, ahol vagy, elfoglalnád magad valami hasznossal és csak ezután kelnél útra?
- Pletykálás. Megoldott valaha valamit a pletyka?
- Más emberek feladatait végezni. Végezd el előbb a sajátodat!
- Tévézés. Soha, senki nem valósította meg a céljait a kanapén ücsörögve.
- Negatív emberek társasága. Vigyázz, a viselkedés és a hozzáállás ragályos. Főleg a negatív!
- Halogatás. A cselekvés mindig (de mindig!) háttal veri a passzivitást.
- Döntésképtelenség. Ha nem hozod meg te a döntéseket, meghozza helyetted az élet.
- Híreket olvasni/nézni. Tudtad, hogy csak az hír, ha valami nagy baj történt? Következésképpen csupa negatívumot szívsz magadba. Menj egy média-diétára!
- Másokat hátráltatni. Ha már nem tudsz segíteni, legalább ne akadályozd…
- Videójátékokat játszani. Tény, hogy szórakoztató tud lenni, de pontosan annyi és semmi több: szórakoztató.
- Üres ígéretek. Ne mondj olyasmit, amit nem fogsz megvalósítani.
- Várni, hogy valami történjen. Nem fog. Neked kell cselekedni, hogy bármi is történjen.
- Felesleges gyűlések. Ha nincs ott mit keress, miért lennél ott?
- E-mailek. Elég a napi két-három alkalom, amikor válaszolsz mindenre. Senki sem fog meghalni, ha nem válaszolsz azonnal.
- Válaszolni egy telefonhívásra. Ha akkor válaszolsz, amikor csörög a telefon, a másik fél dönti el, hogy mit teszel te a saját időddel. A te telefonod. A te időd. A te döntésed.
- E-mail ping-pong. Ha olyan téma, intézd el telefonon vagy személyesen.
- Rendetlenség. Ha nem teszed a dolgokat a helyükre, később keresni fogod őket.
- Végtelen szörfözés a neten. Egyik dolog a másikhoz vezet, aztán az egy harmadikhoz, mire észbe kapsz, eltelt a délelőtt.
- Folyamatosan frissíteni a Facebook állapotod. Miért is jó ez?
- Nem használni listákat. Érvényes a bevásárlási listától kezdve, az ötlet-gyűjtő listán át, a rutin-feladatok elvégzését elősegítő ellenőrzőlistákig. Képtelenség mindent fejben tartani, bármennyire is azt hiszed, hogy neked megy.
- Vitatkozni. Miről szól a vitátok? Fontos, hogy ki győz?
- Tűzoltás. Probléma van? Oldjuk meg! Megint probléma van? Oldjuk meg. Mi lenne, ha dokumentálnád a megoldást, hogy azt majd delegálni tudd?
Bűnös vagyok. Huszonháromból hét. Többé-kevésbé elégedett vagyok. Hogy mivel? Ezt a listát igazából 2020-ban írtam. Három év telt el és tizenkettőről hétre csökkentettem a bűneim számát. A jó munkához idő kell. A rosszhoz még több. Nem szépítem: valahol középen állok. Lehetne jobb, de lehetne rosszabb is. Ha így folytatom, újabb három év múlva már csak kettő lesz!
Te hányért vagy bűnös?
(A lista forrása: timemanagementninja.com)
Sikert és boldogságot: