„Csak most az egyszer nem adok bele mindent…” „Csak most az egyszer kihagyom a testmozgást…” „Csak most az egyszer megengedek magamnak egy kis gyorskaját…” „Csak most az egyszer nem mondom az igazat…” „Csak most az egyszer megeszem ezt a tábla csokit…” „Csak most az egyszer gyújtok még rá…” „Csak most az egyszer…” Ismerős? És gondoltad volna, hogy ez az egyik legveszélyesebb döntés, amit meghozhatsz?
A drogos is mindig ezt mondja…
A fentiek között számos olyan dolog található, amit a legtöbben elkerülünk, ha komolyan vesszük az egészségünket, a karrierünket, a párkapcsolatunkat vagy bármely más területet az életünkből. De vajon miért vagyunk hajlamosak az „egyszeri” engedményekre? Miért engedjük meg magunknak ezeket a kis „bűnöket”? Mert azt gondoljuk, hogy ártalmatlanok. Mint a csendes fing a paplan alatt…
Az egyszeri engedmények és a nagy kép – lássuk meg az erdőt, ne csak a fát
- Harv Eker, A milliomos elme titkai című könyv szerzője azt mondja: „Mindent úgy csinálunk, ahogyan bármi mást.” Hogy kell ezt érteni? Úgy, hogy minden egyes döntésünk, gondolatunk, cselekedetünk és viselkedésünk valamilyen mértékben tükrözi, hogy kik vagyunk és hogyan viszonyulunk a világhoz. A legnemesebb jótettünktől a legkisebb csalásig, minden az egyéniségünket formálja. Hiába, hogy „csak most az egyszer” teszünk meg valamit, azzá az emberré válunk, aki ezt megtette. Ha egyszer megtesszük, újra meg fogjuk tenni, mert precedenst teremtettünk, amikor „csak most az egyszer” megtettük.
A „csak most az egyszer…” csapdája tehát sokkal veszélyesebb, mint gondoljuk. Az egyszeri események, amelyeket sokszor bagatellizálunk, hozzájárulnak személyiségünk alakulásához, emiatt fontos, hogy tudatosak legyünk a döntéseinkben, hiszen az élet nem áll meg az „egyszeri” eseményeknél. Az életünk minőségét és a jövőnket meghatározó apró döntéseket soha nem szabad alábecsülnünk.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Miért vagyunk hajlamosak az „egyszeri” engedményekre?
Az „egyszeri” engedményeket sokan úgy látják, mint egyfajta jutalmat vagy mint egy kis szünetet a szokásos rutinból.
- Miért veszélyesek a „csak most az egyszer…” döntések?
Valahányszor megengedjük magunknak ezeket a „könnyítéseket”, azok beépülnek a személyiségünkbe és hosszú távon káros hatással lehetnek ránk.
Sikert és boldogságot: