Mennyire vagy képes figyelni? Egy egyszerű e-mail olvasása közben hány alkalommal kalandozik el a figyelmed? Ha végig tudsz koncentrálni, akkor valószínűleg rendkívüli képességekkel rendelkezel, szemben az emberek többségével.
- Egy hipergyors világÚj kutatások szerint ma már csupán 47 másodpercig vagyunk képesek egyetlen képernyőre figyelni. Nem is olyan rossz – gondolhatnánk. De 20 évvel ezelőtt ez 2,5 perc volt. A még meglepőbb: ha mondjuk egy előadást nézünk, azt gondolnánk, hogy végig figyelünk. Nem. Ilyenkor valóban hosszabb ideig vagyunk képesek figyelni: nagyjából 10 percig.
Az elkalandozó figyelem következményei
Nem csak arról van szó, hogy rövid ideig vagyunk képesek figyelni – a probléma ott kezdődik, hogy minden elterelés után, akár 25 percig is eltarthat, amíg újra összpontosítani tudunk az előző dologra. Oké, időt vesztek – na és? – gondolhatnánk naivan. De tévedünk, ha azt gondoljuk, „csupán” ennyi a baj: minél kevésbé vagy képes fókuszálni, annál valószínűbb, hogy stresszt és szorongást fogsz megélni, egyre nehezebben leszel képes ott lenni a jelenben és végül már szinte lehetetlen lesz boldognak érezni magad. Bumm.
Sokba kerül a mobilunk
És amikor azt mondom (bocsánat, ezt mondják a kutatók), hogy ez az ára – a boldogságunk -, a legtöbb ember hitetlenkedve rázza a fejét és flegmán félreböki a mobilján a legújabb értesítést. Azt gondoljuk, hogy mi immunisak vagyunk, hogy ez ránk nem érvényes. Hogy ezt az elméletet próbára tegyük, próbáljuk meg az alábbiakat.
Hogyan védjük meg magunkat?
Mobil detox: szánj rá naponta 2-3 alkalommal 10-10 percet, amikor egyáltalán nem használod a mobilod.
Séta a szabadban: sétálj naponta 20 percet a szabadban. Ja, és természetesen hagyd otthon a mobilod.
Csendes tevékenységek: végezz naponta olyan tevékenységet, ami igényeli a fókuszálásod és mobilmentes – például keresztrejtvényezz.
Olvass egy könyvet: olvass minden nap egy fél órát – természetesen nem nézhetsz ez idő alatt a mobilodra.
Akár képes vagy a fentiekre, akár nem – folytasd a mobilmentes aktivitásokat, ne hagyd, hogy teljesen beszippantson a mobilok ördöge. És nem, nem kell teljesen elhagynod a telefonodat, csak korlátozd tudatosan a rajta töltött időt, mert ennek eredményeként jobban fogsz tudni figyelni, produktívabb leszel, csökkenni fog a stressz és általánosságban nézve boldogabb leszel.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Miért rövidült meg az odafigyelésünk ideje az elmúlt években?
Az információs korszak és a modern technológia robbanása miatt folyamatosan bombáz minket az információ. Az állandó értesítések, hírek és a közösségi média stimulálja az agyunkat, ami nehezíti a hosszú távú koncentrációt egy-egy feladaton.
- Mennyi időt kellene napi szinten a telefonunk nélkül tölteni?
Javasolt legalább napi 2-3 alkalommal, legalább 20-30 perces szünetet tartani. Természetesen minél több időt töltesz el a telefonod nélkül, annál jobb a hatás az odafigyelési képességedre és az általános közérzetedre.
- Hogyan segíthet a szabadban sétálás az odafigyelés javításában?
A szabadban sétálás, különösen természetes környezetben, csökkenti az agyi fáradtságot és segít újratölteni a mentális energiáinkat. Ezen kívül csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot, ami pozitív hatással van az odafigyelésre.
- Miért fontos olyan tevékenységeket végezni, mint a keresztrejtvény vagy a könyv olvasása?
Ezek a tevékenységek stimulálják az agyat, de egyidejűleg csak egy dologra összpontosítanak. Segítenek edzeni az agyat, hogy hosszabb ideig koncentráljon egy feladatra, ami csökkenti az elkalandozások számát és mélységét.
- Miért okoz stresszt és szorongást a csökkent odafigyelés?
A csökkent odafigyelés azt jelenti, hogy az agyunk folyamatosan osztott figyeléssel dolgozik, ami fárasztja és túlterheli azt. Ha az agyunk túlterhelt, nehezebben tudunk relaxálni, ami hosszú távon stresszhez és szorongáshoz vezethet.
Sikert és boldogságot: