Bármilyen életkorban és egészségi állapotban is vagyunk, az erősítő edzés rengeteg előnnyel jár. Soha ne gondoljuk azt, hogy már túl öregek vagyunk hozzá! Itt az ideje nekilátni.
Az edzés előnyei (nem csak) idősebbeknek
Tudományos kutatások szerint az erősítő edzés idősebb korban is:
- Erősíti a csontokat, megelőzi a csontritkulást
- Védi az agyat a demenciától
- Csökkenti az esések okozta sérülések kockázatát
- Mérsékli a rákos megbetegedések rizikóját
- Védi a szívet és az érrendszert
Itt már pontot lehetne tenni erre a beszélgetésre, de hadd tegyem hozzá:
Soha nem késő elkezdeni
Mindegy, hogy a nulláról kezdjük vagy van már tapasztalatunk, az edzés segít megőrizni az egészségünket és fittségünket. Életkortól és nemtől függetlenül. A lényeg, hogy mozgásban maradjunk. És soha ne gondoljuk, hogy „már mindegy”. Karbantartani a testet és az elmét sosem késő! Ráadásul, ha fitnesz teremben edzünk, társas kapcsolatok fognak kialakulni, ami ugyancsak hozzájárul az egészségünkhöz.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Honnan tudom, mekkora súlyokkal kezdjek?
Inkább kisebb súlyokkal, több ismétléssel kezdjünk. Fokozatosan növelhetjük a súlyokat, ahogy erősödünk. Van, aki egyszerű légzőgyakorlatokkal kezdi, hogy elsőként a tüdejét erősítse meg. Aztán következett a séta és csak azután jöttek a súlyok. Haladjunk fokozatosan és ne erőltessük túl magunkat.
- Milyen gyakran ajánlott edzeni?
Hetente 2-3 alkalom már sokat segít. De akár napi szinten végezhetünk edzéseket. A rendszeresség a lényeg.
- Mit tegyek, ha fájdalmaim vannak?
Ebben az esetben mindenképp konzultáljunk szakemberrel! Ő majd ad tanácsot a megfelelő mozgásformára. De sokszor az edzés enyhíti a fájdalmakat.
- Hol edzzek? Otthon is működik?
Igen, akár otthon, saját testsúllyal is remekül edzhetünk. De az is jó, ha eljárunk egy közeli konditerembe társaságért, motivációért.
- Idős korban mire figyeljek oda leginkább?
Mindig melegítsünk be alaposan! Emellett figyeljünk arra, hogy fokozatosan növeljük a terhelést. És sose feledkezzünk meg a nyújtásról!
Sikert és boldogságot: