Amikor a boldogságról beszélünk, ritkán jut eszünkbe az a tényező, ami talán a legnagyobb hatással van rá: az elvárásaink. Mi van, ha az elvárásaink valójában visszatartanak minket a valódi boldogságtól?
Az elvárások és a boldogság kapcsolata
Egy híres boldogságkutatás szerint, a konzisztensen boldognak tartott országokban az embereknek alacsonyabb vagy legalábbis pontosabb elvárásaik vannak. Nem azt jelenti, hogy kevesebbet akarnak elérni, hanem hogy realisztikusak és kiegyensúlyozottak az élettel kapcsolatos elképzeléseikben. Hiszen ha az elvárásaink irreálisan magasak, az könnyen csalódáshoz és a saját életünkkel kapcsolatos alacsony elégedettséghez vezet – állapítja meg a tanulmány.
Az elvárások újraértelmezése
A frusztráció vagy boldogtalanság pillanataiban érdemes elgondolkodni azon, hogy talán irreális elvárásaink vannak. Ez nem azt jelenti, hogy ne törekedjünk a javulásra vagy ne legyünk ambiciózusak. Egy egyszerű egyenlet segíthet: Boldogság = valóság – elvárások.
Legyünk nagyratörők, álmodjunk nagyot, de próbáljuk úgy alakítani az elvárásainkat, hogy passzoljanak a lehetőségeinkhez, ne legyenek irreálisak. Így sokkal valószínűbb, hogy boldogok leszünk és alkalmazkodni tudunk az élet folyamatosan változó körülményeihez.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Hogyan tudom elkerülni a túlzott elvárások csapdáját?
Ne akarjunk egy lépéssel feljutni a hegycsúcsra, figyeljünk mindig a következő – elérhető – lépésre.
- Ez azt jelenti, hogy nem álmodhatok nagyot?
Dehogy, csak építsük fel kisebb, elérhető célokból! Így az elvárásaink folyamatosan teljesülnek és haladunk a is a nagy dobás felé.
Sikert és boldogságot: