Sok ember esik abba a hibába, hogy túlzott hangsúlyt fektet arra, mennyire nehéz valamit megtenni és éppen ezért adják fel. Például aki nekifog edzeni, gyakran mondogatja, hogy „nem bírom tovább”. És feladja. Mert másra sem tud gondolni, csak arra, hogy „nehéz”. És igaz, hogy ezek a tevékenységek kihívást jelenthetnek, de egy mentális trükkel ki lehet játszani ezt.
Megfigyelhetjük, hogy vannak emberek, akik ugyanazt a nehéz feladatot könnyedén megoldják. Két ugyanolyan beállítottságú, alkatú és fizikai állapotú emberből az egyik remekel, a másik meg feladja. A különbség: mire gondolnak közben. Az egyik a szenvedésre gondol, a másik meg az örömre.
Mindkettőnek nehéz, de nem mindegy, hogy min jár az eszünk közben. Van, aki edzés közben arra gondol, hogy milyen jó érezni, ahogy a testük mozog, és nem arra, hogy mennyire nehéz az edzés. Vagy nem is gondolnak semmire, hanem teljesen elmerülnek a futásukban, egy meditatív ritmusban.
De amire szinte biztosan nem gondolnak, az a mentális monológ arról, hogy mennyire nehéz valamit megtenni. Domináns gondolatuk az az élmény, amit élveznek. Keményen dolgoznak, de a szórakoztató részére koncentrálnak.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Hogyan tudok a nehézségek ellenére is élvezni valamit?
Keresd meg azt a részt, amit élvezel a tevékenységben. Még a legnehezebb feladatokban is vannak pozitív aspektusok, ha hajlandó vagy megtalálni őket.
- Milyen technikákat alkalmazhatok, hogy a pozitívumokra koncentráljak?
Próbáld meg a meditációt vagy a tudatos jelenlét gyakorlását. Ezek a technikák segíthetnek elterelni a figyelmedet a nehézségekről és ráirányítani azokra a részletekre, amiket élvezel. (A meditációt a többi tevékenységtől elkülönítve, napi szinten érdemes gyakorolni.)
- Hogyan kezdjem el a változást a gondolkodásomban?
Kezdd kicsiben! Minden nap találj egy pozitívumot a kihívások között. Írd le őket, és lassan észre fogod venni, hogy a hozzáállásod is megváltozik.
Sikert és boldogságot: