Képzeld el, hogy nyertél a lottón. Hatalmas öröm, ujjongsz, alig hiszed el a szerencsédet! De pár nappal később, amikor már elköltötted a pénz nagy részét, egyszer csak csalódottan döbbensz rá: valójában egyáltalán nem vagy boldogabb, mint a nyeremény előtt voltál. Mi történhetett? Nos, a lényeg, hogy a pénz, a vagyon, de még a körülményeink sem garantálják automatikusan a boldogságunkat. Nem az számít, amid van vagy ki vagy, hol vagy, mit csinálsz – az tesz boldoggá vagy boldogtalanná, ahogyan ezekről gondolkodsz.
A pénz és a boldogság kapcsolata
Kezdjük azzal a kérdéssel, hogy miért gondoljuk, hogy a pénz boldogít? A válasz egyszerű: a pénz lehetővé teszi, hogy megvegyük azokat a dolgokat és élményeket, amelyekről úgy gondoljuk, hogy boldoggá tesznek minket. Egy új autó, egy álomnyaralás vagy egy luxusvilla mind-mind olyan vágyak, amiket a pénzzel elérhetünk. A probléma az, hogy ezek a boldogságforrások csak átmenetiek. Amint megszokjuk őket, az újdonság varázsa elhalványul, és újra ott találjuk magunkat, ahol azelőtt voltunk: boldogságra vágyva, de annak eléréséhez újabb és újabb dolgokat keresve.
A hedonikus adaptáció csapdája
A pszichológiai kutatások rámutattak egy jelenségre, amelyet hedonikus adaptációnak neveznek. Ez azt jelenti, hogy az emberek hajlamosak hozzászokni az új életkörülményekhez, legyen szó akár a jólétről, akár a nehézségekről. Ez a fajta alkalmazkodás segít túlélni a nehéz időszakokat, de sajnos a pozitív változásokhoz való alkalmazkodás is hasonlóan működik. Így a lottónyeremény utáni öröm is gyorsan elhalványul, és a boldogság újabb forrásait kezdjük keresni.
Az igazi boldogság forrásai
Ha tehát a pénz és a materializmus nem képes tartós boldogságot nyújtani, akkor mi igen? A kutatások szerint a boldogság igazi forrásai közé tartozik a kapcsolatok ápolása, a hálával való élet, az élet értelmének megkeresése, az önmegvalósítás és a jelen pillanatban való élés. Ezek az elemek nem követelik meg a gazdagságot; mindenki számára elérhetők, függetlenül annak anyagi helyzetétől.
Ráhangolódás a jóra
Ahhoz, hogy boldogabbak legyünk, tudatos erőfeszítést kell tennünk a pozitív szemlélet kialakításáért. Keressük a jót másokban és a környezetünkben! Figyeljünk oda szándékosan a szépre, a jóra – legyen szó egy mosolyról, egy jó szándékú gesztusról vagy akár egy szép virágról az út szélén. Ezek apró pozitívumok, mégis hatással vannak ránk és segítenek a negatív gondolatmenetek megtörésében.
Legyünk hálásak!
A hála gyakorlása szintén erősíti a pozitív gondolkodást. Minden nap találjunk 5 dolgot, amiért hálásak vagyunk – legyen szó akár egészen aprónak tűnő dologról is! Például hálás vagyok…
- a finom reggeli kávéért
- a napsütésért az ablakomban
- a kedves boltos hölgy mosolyáért
- az egészségemért
- a barátaim támogatásáért
A dolgok önmagukban semlegesek, rajtunk múlik, milyen színben látjuk őket. Ha változtatunk a szemléletmódunkon, és megtanulunk pozitívan, hálatelt szívvel tekinteni a világra, megtapasztalhatjuk a boldogságot – bárhol is vagyunk, bármilyen élethelyzetben.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Hogyan űzzem el a negatív gondolatokat?
Ha elárasztanak a negatív gondolatok, szánj időt a mély légzésre és tudatos jelenlétre! Figyelj oda a testedet körülvevő térre, a levegő áramlására a tüdődben, a talpad alatti padló érzetére. Ezek segítenek a jelen pillanatba visszazökkenni.
Mit tegyek, ha nem megy a pozitív gondolkodás?
Légy türelmes magadhoz! A pozitív gondolkodás készség, amit idővel fejleszthetsz magadban. Kezdd apró lépésekkel, például minden nap keress legalább 1 pozitív dolgot a napodban!
Hogyan őrizzem meg a boldogságot?
Fókuszálj arra, ami hálával tölt el nap mint nap! Vedd észre és értékeld az apró örömöket az életedben, például egy finom ételt, egy jó könyvet, egy látogatást a barátaidnál. Ezek mind hozzájárulnak a tartós boldogsághoz.
Belefáradtam a pozitív gondolkodásba. Mi legyen?
Ez teljesen természetes! Adj magadnak ilyenkor egy kis szünetet, pihenj, lazíts! Majd ha készen állsz rá, folytasd a gyakorlást. Ne add fel!
Hogyan maradjak motivált a pozitív gondolkodás terén?
Jutalmazd meg magad a kis győzelmekért! Például minden nap, amikor sikerül 5 dologért hálásnak lenned, jutalmazd meg magad valami aprósággal, amit szeretsz – egy finom süteménnyel, egy epizóddal a sorozatodból, egy sétával a parkban. Így erősítheted a pozitív gondolkodás iránti motivációdat.
Sikert és boldogságot: