Minden emberi kapcsolatunkban vannak íratlan szabályok, amelyekkel szerintem pontosan ez a gond: íratlanok. Akinek volt már valaha komoly, több évig tartó párkapcsolata, az tudja: nem mindig könnyű. És amikor nehéz, akkor könnyen elfelejtjük az ígéreteinket, nem vagyunk kitartóak és ezért akár a kapcsolatunkkal is fizethetünk.
Az írott szó ereje
Gyakran mondunk ki olyasmit meggondolatlanul, amit később megbánunk. Viszont amikor leírunk valamit, azt többször is átrágjuk, kijavítjuk, újrafogalmazzuk, mert az írott szónak súlya van. Nem véletlen, hogy a törvényeket az emberek írásban fogalmazzák meg. A vállalkozásomnál is van egy ilyen szabályunk: ami nincs leírva, az nem igaz.
A leírt szabályok hatékonysága
Mindenkinek vannak saját szabályai, amelyekhez mások alkalmazkodnak… Többé-kevésbé. És itt a gond, hiszen a barátainkkal, ismerőseinkkel nem tehetjük meg azt, hogy írásba foglaljuk a kapcsolatunk jó működésének szabályait – bár szerintem ezt sem ártana -, viszont a párunkkal megtehetjük.
Miért szakadnak meg a párkapcsolatok?
Tegyünk vissza pár lépést: azt mondják, hogy a párkapcsolatok nem ott kezdődnek, amikor pillangókkal a gyomrunkban kimondjuk, hogy „szeretlek”, nem is akkor, amikor az oltár előtt kimondjuk, hogy „igen”, hanem ott, amikor azt gondoljuk, hogy „ha még egy szót szól, esküszöm, kinyírom” – és mégsem tesszük meg, hanem megoldjuk a problémát.
Legtöbben viszont nem tudják megoldani a gondjaikat, és ennek elsősorban az az oka, hogy nincsenek meghatározva az alapszabályok, értékek és elvek, amelyek alapján működik a kapcsolatuk.
A párkapcsolati alkotmány
Általánosságban nézve az alkotmány érdekek, célok és alapelvek összessége, amire minden más szabály és törvény épül, és fontos, hogy az utóbbiak soha, semmilyen körülmények között nem szeghetik meg az alkotmányt. Egy párkapcsolatban is rengeteg szabály, elv és cél létezik, gyakran azonban ezek egyéniek, hiába, hogy pár–kapcsolatról beszélünk.
Ezért fontos szerintem megalkotni közösen azoknak az elveknek, alapszabályoknak és céloknak az összességét, amelyekkel mindkét fél egyetért, és amelyek szerint működni fog a kapcsolat.
Személyes tapasztalatok
Sok-sok évvel ezelőtt mi is megalkottuk a párommal a közös párkapcsolati alkotmányunkat, s bár többnyire olyan dolgokat írtunk oda le, amelyeket már addig is tudtunk, megbeszéltünk és alkalmaztunk, mindkettőnket átjárt egy kellemes és megnyugtató érzés, amikor láttuk ezeket leírva.
Most, hogy visszanézek ezekre az évekre, nyugodt szívvel elmondhatom: hasznos, hogy létezik. Az egyik szabályunk: Nyitottak maradunk a kommunikációra, akkor is, amikor nehéz, többször is átlendített egy-egy nehezebb pillanaton.
Úgy gondoljuk, hogy bármilyen probléma, kérdés vagy nehézség esetén az alkotmányt alapul lehet venni, és biztosan jó döntést lehet hozni.
A fejlődés fontossága
Tudjuk, hogy az alkotmányunk nem tökéletes, és nem tartalmazhat mindent, éppen ezért időnként felülvizsgáljuk, hozzáadunk új dolgokat, módosítjuk, és folyamatosan dolgozni fogunk rajta, ahogy a kapcsolatunkon is – életünk végéig.
„A boldog párkapcsolat titka nem a tökéletes összhangban rejlik, hanem abban a közös elhatározásban, hogy együtt dolgozunk a különbségeinken.” – Robert Tew
Hogyan alkossuk meg a saját párkapcsolati alkotmányunkat?
Beszéljük át az értékeinket, céljainkat, elvárásainkat! Mi az, ami igazán fontos számunkra a kapcsolatban? Mik azok az alapelvek, amiket mindenképp tiszteletben akarunk tartani?
Legyünk őszinték és nyíltak! Ne féljünk kimondani, mire van szükségünk, mi az, ami zavarna. Ugyanakkor figyeljünk a másikra is, az ő igényei épp olyan fontosak!
Fogalmazzunk világosan és egyértelműen! Kerüljük a kétértelmű, homályos megfogalmazásokat! Törekedjünk arra, hogy mindketten ugyanúgy értelmezzük a leírtakat.
Legyünk realisták! Ne tűzzünk ki teljesíthetetlen elvárásokat, de ne is elégedjünk meg a minimummal! Találjuk meg a megfelelő egyensúlyt.
Szánjatok elegendő időt rá! Nem kell elsietni, egy jó párkapcsolati alkotmány megalkotása időt és átgondolást igényel. Nyugodtan vitassátok meg többször is a felmerülő szempontokat!
Rendszeresen nézzétek át és frissítsétek az alkotmányt! Ahogy változtok és a kapcsolatotok fejlődik, úgy kell az alkotmánynak is változnia. Ne féljetek módosítani, hozzátenni, aktualizálni a közös megállapodásotokat!
Bár először talán furcsának tűnhet leírni egy ilyen „szerződést”, higgyétek el, megéri a fáradságot. Egy jól átgondolt, közösen alkotott párkapcsolati alkotmány biztos alapot jelenthet, amire építhettek – jóban, rosszban egyaránt.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Mi történik, ha valamelyikünk megszegi az alkotmányunkat?
A párkapcsolati alkotmány nem egy jogi szerződés, inkább egy közös iránymutatás. Ha valamelyikőtök vét ellene, első körben mindenképp beszéljétek meg nyugodtan, mi történt és miért! Próbáljátok megérteni egymás nézőpontját! Ha gyakran előfordul a szabályszegés, érdemes az alkotmányt felülvizsgálni – lehet, hogy már nem felel meg a jelenlegi helyzetnek. És igen, akár írjátok bele az alkotmányba, hogy mi történik szabályszegés esetén.
Kötelező minden párnak ilyen alkotmányt írni?
Dehogy, ez minden pár saját döntése. Sokan remekül megvannak leírt szabályok nélkül is. Az alkotmány egy eszköz, ami segíthet, de nem csodaszer. Ha ti úgy érzitek, szükségetek van rá, csináljátok, de ne azért, mert „kötelező”.
Hogyan győzzem meg a páromat, hogy írjunk alkotmányt?
Mondd el őszintén, miért érzed ezt fontosnak, és milyen előnyöket látsz benne! De ne erőltesd, ha ő nem áll készen rá! Egy ilyen alkotmány csak akkor működik, ha mindketten teljes szívvel álltok mögötte. Adj időt a társadnak, hogy megbarátkozzon az ötlettel! Ne feledd: pár-kapcsolatban vagytok, mindkettőtöknek akarni kell.
Megmutathatjuk másoknak is az alkotmányunkat?
Ez is a ti döntésetek. Vannak, akik szívesen megosztják másokkal is, mintegy példát mutatva, vannak, akik intim, személyes ügynek tekintik. Beszéljétek meg, és tartsátok tiszteletben egymás határait a megosztással kapcsolatban!
Mennyi ideig érvényes egy párkapcsolati alkotmány?
Ameddig ti szeretnétek. Egy jól megírt, rendszeresen felülvizsgált alkotmány akár egy életen át elkísérhet benneteket. De ha úgy érzitek, kinőttétek vagy már nem szolgálja a kapcsolatotokat, bármikor közös megegyezéssel hatályon kívül helyezhetitek. A lényeg, hogy mindkettőtöknek működjön.
Sikert és boldogságot: