A személyes pénzügyeink kezelésére nem tanít meg az iskola, legtöbben csak egyszerűen beletanulunk. Így nem is csoda, hogy rengeteg rossz szokásunk van, ahogy az sem, hogy a népesség nagy része adósságban él. Pedig nem nehéz! Íme a személyes pénzügyek kezelésének 3 alapszabálya:
- Készítsünk költségvetést
A költségvetés elkészítéséhez nem kell mérnöki diploma. A Miért nem elég soha a pénz? bejegyzés-sorozatom második részében leírtam, hogyan tudjuk meg, hogy mire mennyit költünk. Erre építkezve el tudjuk készíteni a költségvetésünket, ami csupán annyit tesz: meghatározni előre, hogy ezután mire mennyit fogunk költeni.
Íme néhány tipp egy jó költségvetés készítéséhez:
– Vedd számba az összes bevételed és kiadásod! Légy őszinte magadhoz, ne hagyj ki semmit!
– Csoportosítsd a kiadásaidat különböző kategóriákba, pl. lakhatás, élelmiszer, közlekedés, szabadidő stb.!
– Határozz meg célokat! Mennyit szeretnél megtakarítani havonta? Milyen nagy kiadásokra gyűjtesz?
– Találd meg azokat a területeket, ahol tudsz spórolni! Lehet, hogy kevesebbszer rendelsz ételt, vagy lemondasz egy előfizetést?
– Használj költségvetés-készítő appokat vagy egyszerűen egy Excel táblázatot a nyomonkövetéshez!
A lényeg, hogy legyen egy tiszta képed arról, mennyi pénz jön be, és mennyi megy ki. Ez az első lépés a pénzügyi tudatosság felé.
- Tökéletesítsük a költségvetést
Egyetlen költségvetés sem lehet elsőre tökéletes. Ráadásul az élet egy változó folyamat, igazodnia kell ehhez a költségvetésnek is. Amikor szükséges, igazítsunk rajta, de soha ne felejtsük el az alaptörvényt: költsünk kevesebbet, mint amennyit keresünk!
Hogyan tökéletesíthetjük a költségvetésünket?
– Kövessük nyomon a tényleges kiadásainkat, és hasonlítsuk össze a tervezett összegekkel! Hol van eltérés?
– Legyünk rugalmasak! Ha egy kategóriában többet költöttünk a tervezettnél, próbáljuk meg máshol kompenzálni.
– Keressünk módokat a bevételeink növelésére! Lehet, hogy tudunk plusz munkát vállalni, vagy online értékesíteni valamit?
– Ne feledkezzünk meg a váratlan kiadásokról sem! Legyen egy „vésztartalék” kategória a költségvetésünkben.
– Jutalmazzuk meg magunkat, ha sikerült tartani a költségvetést! Ez motiválni fog a folytatásra.
A költségvetésünk egy élő, lélegző dolog – folyamatosan alakítanunk, finomítanunk kell, hogy tükrözze a valódi pénzügyi helyzetünket és céljainkat.
- Tartsuk be a költségvetést
A költségvetés olyan, mint egy étel receptje. Ha betartjuk a receptet, finom lesz az étel. Ha nem, akkor a szerencsén múlik, hogy ehető lesz-e. Csakis akkor élhetünk úgy, hogy a pénz miatt soha nem kell aggódnunk, ha jó költségvetést készítünk és betartjuk azt.
De hogyan tartsunk ki a költségvetésünk mellett?
– Ellenőrizzük hetente vagy kéthetente a kiadásainkat, hogy lássuk, tartjuk-e magunkat a tervhez!
– Ha túlléptük a keretet valahol, próbáljuk meg azonnal korrigálni a következő időszakban!
– Kerüljük az impulzusvásárlásokat! Várjunk pár napot a nagy kiadásokkal, gondoljuk át, tényleg szükségünk van-e rá!
– Keressünk olcsóbb alternatívákat! Használt cikkek vásárlása, kuponok, akciók kihasználása sokat segíthet.
– Vonjuk be a családunkat is! Ha mindenki tisztában van a közös célokkal, könnyebb lesz együtt dolgozni értük.
Ne feledjük: a költségvetés nem korlátozás, hanem eszköz a pénzügyi szabadság eléréséhez. Azzal, hogy tudatosan kezeljük a pénzünket, kevesebb stresszel és több biztonsággal élhetjük az életünket.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Mit tegyek, ha egy hónapban túlléptem a költségvetést?
Ne ess pánikba, ez mindenkivel előfordul! Nézd meg, mi volt az oka – váratlan kiadás, impulzusvásárlás? -, és próbáld meg korrigálni a következő hónapban! Ha van megtakarításod, abból pótolhatod a hiányt. A lényeg, hogy ne add fel, hanem tanulj a hibából!
Mi számít megtakarításnak?
Bármi, amit nem költesz el azonnal, hanem félreteszel későbbre. Ideális esetben ez az összeg egy külön számlán van, amihez nem nyúlsz hozzá a mindennapi költekezés során. A megtakarítás célja lehet vésztartalék képzése, nagyobb kiadásokra (pl. nyaralás, autó) gyűjtés, vagy hosszú távú célok (pl. nyugdíj) finanszírozása. Az igazi megtakarítás pedig az, amit soha nem költünk el, hanem „munkát” adunk neki, hogy még több pénzt termeljen számunkra.
Hogyan tudom növelni a megtakarításaimat?
Két dolgot tehetsz: növeled a bevételeidet vagy csökkented a kiadásaidat. Ideális esetben a kettő kombinációja a legjobb. Keress módokat pluszbevétel szerzésére (túlóra, másodállás, online értékesítés), és közben vadássz olyan kiadásokra, amiket könnyedén le tudsz faragni (drága hobbik, előfizetések, impulzusvásárlások).
Használjak készpénzt vagy bankkártyát?
Mindkettőnek van előnye. A készpénz kézzelfoghatóbb, így jobban érzed, mennyit költesz. A kártyás vásárlásokat viszont könnyebb nyomon követni utólag. Találd meg azt a módszert, ami számodra a legjobban működik! Lehet az akár a kettő kombinációja is, pl. a napi költésekre használsz egy fix összegű készpénzt, a többire meg kártyát.
Sikert és boldogságot: