Órákig agyalsz egy feladaton, elemzed az összes lehetséges kimenetelt, aggódsz, hogy nem fog jól sikerülni, hogy kudarcot vallasz. Pedig valójában ez a rengeteg túlgondolkodás csak hátráltat, sőt, akár meg is béníthat. De van más út! Néha a legjobb, amit tehetsz, ha egyszerűen belevágsz és csinálod.
Miért olyan veszélyes a túlgondolkodás?
A túlgondolkodás egy ördögi kör, ami könnyen magával ránthat. Minél többet aggodalmaskodsz, annál kevésbé mersz cselekedni, így egyre több lehetőséget szalasztasz el. És persze annál többet stresszelsz. De miért is tesszük ezt magunkkal?
– Félünk a kudarctól. Aggódunk, hogy nem fog jól sikerülni, ezért inkább el sem kezdjük.
– Szeretnénk mindent kontrollálni. Próbálunk minden eshetőségre felkészülni, de valójában ez lehetetlen.
– Perfekcionisták vagyunk. A tökéletességre törekszünk, és ha úgy érezzük, nem tudjuk elérni, inkább bele sem vágunk.
De az igazság az, hogy a túlgondolkodás többet árt, mint használ. Ahelyett, hogy előre jutnánk, egy helyben toporgunk.
Hogyan léphetünk túl a túlgondolkodáson?
- Fogadd el a bizonytalanságot! Száz százalékos biztonság nincs, mindig lesz némi kockázat. De ha sosem próbálod meg, sosem tudod meg, mire vagy képes.
- Ne a végeredményre, a folyamatra fókuszálj! Élvezd az utat, amíg eljutsz a célig. Értékeld a tapasztalatokat, amiket közben szerzel!
- Bízz magadban! Hidd el, hogy képes vagy rá, még ha nem is lesz tökéletes. A gyakorlással úgyis egyre jobb leszel.
- Vegyél egy nagy levegőt, és vágj bele! Ne gondolkodj, csak csináld! Néha a legjobb stratégia, ha egyszerűen elkezded.
- Ünnepeld a kis győzelmeket is! Minden apró siker számít és lendületet ad a folytatáshoz.
Ha legközelebb azon kapod magad, hogy megint a „mi lenne, ha” útvesztőjében bolyongsz, állj meg egy pillanatra! Emlékeztesd magad, hogy a túlgondolkodás csak visszatart. Ehelyett cselekedj, még ha nem is lesz tökéletes. Meglátod, idővel egyre magabiztosabb leszel, és olyan dolgokat is elérsz, amiket el sem tudtál volna képzelni.
Szóval mire vársz még? Ne gondolkozz, csak csináld, és fedezd fel, mire vagy képes!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Mi van, ha hibázok vagy kudarcot vallok?
A hibák és kudarcok az élet részei, senki sem tökéletes. A lényeg, hogy tanulj belőlük, és próbáld újra! Minden tapasztalat értékes, még a negatív is, mert tanulhatunk belőle.
Vannak helyzetek, amikor mégis fontos az alapos tervezés?
Persze, vannak olyan projektek vagy döntések, ahol elengedhetetlen a körültekintő előkészítés. De még ilyenkor is jó megtalálni az egyensúlyt. Tervezz, de ne ragadj le a részletekben, és főleg ne halogasd a kezdést a „tökéletes pillanatra” várva!
Mit tegyek, ha nehezen viselem a bizonytalanságot?
Próbálj meg apró lépésekben haladni! Oszd kisebb részfeladatokra a céljaidat, így könnyebben átláthatóvá válnak. És ünnepeld meg az apró sikereket is útközben!
Néha félek, hogy mások mit gondolnak majd, ha hibázok.
Ne feledd: mások sokkal kevésbé figyelnek ránk, mint hisszük! Ők is a saját gondjaikkal vannak elfoglalva. Szóval ne mások vélt elvárásai szerint élj – a te életed, a te döntésed!
Hogyan tudom elcsendesíteni a belső kritikus hangomat?
Először is légy tudatában, amikor megszólal ez a hang! Aztán próbálj meg együttérzőbb lenni magaddal. Bíztasd magad, ahogy egy jó barátoddal tennéd! Idővel egyre jobban fog menni.
Sikert és boldogságot: