Bizonyára hallottál már arról a motivációs technikáról, miszerint ha valamire vágysz, csak mondogasd magadnak, és előbb-utóbb valóra válik. Sokan szkeptikusak ezzel kapcsolatban, és őszintén szólva, első hallásra valóban hókusz-pókusznak tűnhet. Elvégre ki hinné el, hogy elég azt ismételgetni, hogy „karcsú és vonzó vagyok”, és máris leolvadnak rólunk a plusz kilók? Vagy hogy az áhított vadonatúj autó egyszer csak ott terem a garázsunkban, pusztán attól, hogy rendszeresen vizualizáljuk? Pedig van némi igazság ebben az egészben – még ha nem is ilyen direkten működik a dolog.
A retikuláris aktiváló rendszer, avagy a valóra váltó gépezet
Hogy megértsük, miként befolyásolják gondolataink a valóságunkat, először is meg kell ismerkednünk egy kevésbé közismert, ám annál fontosabb agyi struktúrával, a retikuláris aktiváló rendszerrel (RAS). Ez a hálózat egyfajta szűrőként működik, és eldönti, mely ingerek jussanak el a tudatos elménkhez. Gondoljunk bele: másodpercenként milliónyi információ bombázza az érzékszerveinket, ám ennek csak töredékét dolgozzuk fel – az RAS feladata, hogy kiválogassa a lényegest.
De vajon mi alapján dönti el ez a rendszer, hogy mi számít fontosnak? A válasz: a fókuszunk, a gondolataink és a hiedelmeink alapján. Nézzünk erre néhány példát:
Ha épp egy bizonyos autótípust fontolgatunk megvenni, hirtelen mindenhol azt az autót fogjuk látni az utakon. Nem mintha egyik napról a másikra mindenki ugyanazt a járgányt vásárolta volna meg – egyszerűen csak az RAS „ráhangolódott” erre az ingerre.
Ha azzal a meggyőződéssel élünk, hogy nem vagyunk elég jók valamiben, hajlamosak leszünk elsiklani a pozitív visszajelzések felett, ám kiszúrjuk a legapróbb kritikát is. Az RAS a hiedelmeinket megerősítő információkat részesíti előnyben.
Ha reggel azzal a gondolattal ébredünk, hogy ma egy pocsék napunk lesz, valószínűleg pontosan ezt az élményt fogjuk átélni. Nem azért, mert a világegyetem összeesküdött ellenünk, hanem mert az agyunk erre számít, és főként azokat az ingereket engedi át a szűrőn, amelyek egybevágnak ezzel.
Tehát amikor azt mondjuk magunknak, hogy „ez hülyeség, úgysem fogok lefogyni” vagy „hiába is próbálkoznék, nincs elég önfegyelmem”, akkor lényegében utasítjuk az RAS-t, hogy erre a hullámhosszra hangolódjon rá. Ennek megfelelően olyan dolgokat fogunk észrevenni és olyan döntéseket hozunk, amelyek egybevágnak ezzel a belső meggyőződéssel – és így be is teljesítjük a saját jóslatunkat.
A tudatos fókusz ereje
De mi történik, ha tudatosan az ellenkező irányba tereljük a fókuszunkat? Mit érhetünk el, ha azt szuggeráljuk magunknak, hogy „képes vagyok rá”, „megérdemlem a sikert”, „minden nappal egyre jobb formába hozom magam”? A jó hír az, hogy a retikuláris aktiváló rendszer ugyanolyan készségesen ráhangolódik a pozitív, támogató gondolatokra és inputokra, mint a negatívakra!
Ha kitartóan fókuszálunk arra, amit el akarunk érni, idővel elkezdünk másként cselekedni. Más lehetőségeket veszünk észre, más válaszokat adunk, olyan apró döntéseket hozunk, amelyek összhangban vannak a vágyott valósággal. Egy példával élve: ha folyamatosan azt mondjuk magunknak, hogy egészségesebbek és energikusabbak szeretnénk lenni, nagyobb eséllyel haladunk el a lift mellett és választjuk inkább a lépcsőt. Egy sütemény és egy gyümölcs közül talán a gyümölcsöt fogjuk választani. Szinte észrevétlenül hozunk olyan döntéseket, amelyek támogatják a célunkat.
Persze attól, hogy ismételgetjük, hogy „gazdag vagyok”, még nem fog hirtelen az ölünkbe pottyanni egy halom pénz. De ha kitartóan erre hangoljuk az elménket, nagyobb valószínűséggel szúrjuk ki azokat a lehetőségeket, erőforrásokat és kapcsolatokat, amelyek segíthetnek közelebb kerülni ehhez az állapothoz. A tudatos fókuszunk olyan cselekvésre sarkall, amely összhangban van a céljainkkal.
Kezdd el még ma!
Ha eddig kételkedtél a „gondolat teremtő ereje” koncepcióban, itt az ideje, hogy kipróbáld a gyakorlatban! Válassz ki egy területet az életedben, ahol változást szeretnél – legyen az az egészség, a karrier, a kapcsolatok vagy a pénzügyek. Ezután kövesd az alábbi egyszerű lépéseket:
- Fogalmazd meg pozitívan a célodat! Ahelyett, hogy a nemkívánatos állapotra fókuszálnál („nem akarok munkanélküli lenni”), összpontosíts arra, amit el akarsz érni („egy izgalmas és jól fizető állást akarok”)!
- Vizualizáld a sikert! Képzeld el élénken, milyen érzés lesz, amikor eléred a célodat! Milyen lesz a környezeted, hogyan reagálnak majd a körülötted lévők? Minél részletgazdagabb a mentális kép, annál erőteljesebb a hatása.
- Ismételgesd a megerősítéseidet! Fogalmazz meg néhány rövid, pozitív állítást a céloddal kapcsolatban, és mondd fel őket magadnak naponta többször! Például: „Minden nappal egyre magabiztosabb és rátermettebb vagyok”, „Vonzom a bőséget és a jó lehetőségeket az életembe”.
- Cselekedj összhangban a céloddal! Figyelj az ötletekre és a belső késztetésekre, amelyek a fókuszod nyomán felbukkanhatnak! Tegyél meg kis lépéseket a kívánt irányba, legyen az egy telefonhívás, egy online kurzus vagy akár egy új szokás bevezetése!
- Légy nyitott a váratlan lehetőségekre! Néha a vágyaink a legkülönösebb módokon teljesülnek. Tarts nyitva a szemed, és légy rugalmas – lehet, hogy a retikuláris aktiváló rendszered olyasmire irányítja a figyelmedet, amire álmodban sem gondoltál volna!
Az elme hatalmas teremtő erővel bír – de rajtad áll, hogy mire használod ezt az erőt. Miért ne arra programoznád be a „mentális szoftvert”, hogy támogassa a céljaidat és a legjobbat hozza ki az életedből és önmagadból? Kezdd el még ma tudatosan alakítani a gondolataidat, és meglátod, hogyan formálódik valósággá mindaz, amire összpontosítasz!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Működhet ez bármilyen cél esetében?
Alapvetően igen, legyen szó akár fogyásról, hírnévről, anyagi bőségről, jobb kapcsolatokról vagy nagyobb önbizalomról. Ugyanakkor fontos, hogy a célod legyen konkrét, elérhető számodra, illetve összhangban álljon az értékeiddel és a személyiségeddel. Egy zsémbes embernek hiába szuggeráljuk, hogy „mindenki imád”, ha közben nem dolgozik az attitűdjén.
Mi történik, ha néha kételkedem vagy negatív gondolataim vannak?
Teljesen normális, ha időnként kétségek merülnek fel vagy beszivárognak pesszimista gondolatok. Ne ostorozd magad emiatt, inkább tereld vissza gyengéden a figyelmedet a célodra! A lényeg a kitartás és a többségében pozitív fókusz – néhány kósza negatív gondolat nem fog mindent elrontani.
Helyettesítheti ez a technika a cselekvést és a kemény munkát?
Semmiképp! A pozitív megerősítések és a vizualizáció remek eszközök, de önmagukban nem elegendőek. Továbbra is ki kell lépned a komfortzónádból, erőfeszítéseket kell tenned, és meg kell ragadnod a kínálkozó lehetőségeket. A helyes gondolkodás csupán támogatja és vezérli a tetteket, de nem pótolja azokat.
Működik-e a módszer szkeptikusoknál is?
Kutatások igazolják, hogy a mentális programozás mindenkinél hatásos, még azoknál is, akik nem igazán hisznek benne. Persze egy nyitott és befogadó hozzáállás csak fokozza a technika erejét. Ha nagyon szkeptikus vagy, kezdj kicsiben, és engedd meg magadnak, hogy meglepődj az apránként bekövetkező pozitív változásokon!
Sikert és boldogságot: