Zoli mindig is arról álmodozott, hogy egyszer megüti a főnyereményt. Minden héten vett egy lottószelvényt, miközben arról fantáziált, milyen luxuséletet élne, ha nyerne. Aztán egy nap megtörtént a csoda: Zoli nyert. Több milliót. De ahelyett, hogy élete legboldogabb napja lett volna, Zoli hirtelen pánikba esett.
- A hétfő gondolata kész rémálom
Ha a hétvégéid úgy telnek, hogy folyamatosan a közelgő munkahét miatt aggódsz, az olyan, mintha egy láthatatlan súly nehezedne a válladra. Ez nem csak a hangulatodat rontja el, de hosszú távon az egészségedre is káros lehet. Gondolj bele: az életed jelentős részét a munkahelyeden töltöd. Nem érdemled meg, hogy ez az idő örömteli legyen?
- Munkatársak? Inkább csak „társ-szenvedők”
Ha azon kapod magad, hogy kerülöd a kollégáidat, vagy ha muszáj velük kommunikálnod, azt is a lehető legrövidebbre fogod, az bizony intő jel. Ha úgy érzed, hogy nem tiszteled a munkatársaidat vagy ők nem tisztelnek téged, az olyan mérgező légkört teremt, ami hosszú távon elviselhetetlen.
- A néma robot szindróma: amikor a véleményed süket fülekre talál
Emlékszel még arra az időre, amikor gyerekként azt mondták, hogy „a gyerek hallgasson, amikor a felnőttek beszélnek”? Na, ez a munkahelyen nem kéne, hogy így működjön! Ha úgy érzed, hogy a véleményed annyit ér, mint egy lyukas garas, az nagy baj. Ha nem szólhatsz bele a feladataidba, a munkamódszereidbe, az olyan, mintha egy előre megírt forgatókönyv szerint kéne élned.
- A fizetési csekk, ami inkább poén, mint jutalom
Oké, beszéljünk pénzről! Tudod, arról a dologról, amiért (elvileg) dolgozni jársz. Ha a fizetésed láttán inkább sírni támad kedved, mint örülni, az bizony nagy piros zászló.
Ha tudod, hogy többet érsz, mint amit fizetnek, és hiába próbálsz változtatni ezen, az olyan, mintha egy lyukas vödörbe próbálnál vizet gyűjteni. Előbb-utóbb elfogy a türelmed és valószínűleg a motivációd is.
- A nagy állóvíz: amikor a fejlődés csak egy távoli álom
Emlékszel még, milyen izgalmas volt, amikor először ültél a volán mögé? Na, most képzeld el, hogy három éve ugyanabban az üres parkolóban körözöl. Unalmas, igaz? Hát, ilyen az, amikor a munkád egy helyben toporog.
Ha már évek óta ugyanazt csinálod, és hiába kérsz új kihívásokat, az olyan, mintha egy forgóajtóban ragadtál volna. Bemész, kimenni nem tudsz, csak forgolódsz körbe-körbe. Ez nem csak unalmas, de a szakmai fejlődésedet is gátolja. És ne feledd: ha te nem fejlődsz, a fizetésed sem fog!
Itt az idő a nagy ugrásra?
Na, hogy állsz? Magadra ismertél valamiben? Ha igen, ne ess pánikba! Ez nem a világ vége, inkább egy új kezdet lehetősége. Gondolj úgy erre, mint egy kalandregény első fejezetére – te vagy a főhős, és most jött el a nagy fordulat ideje!
A változás ijesztő lehet, de a stagnálás még ijesztőbb. Ha úgy érzed, hogy a jelenlegi munkád inkább visszahúz, mint előrelendít, talán itt az ideje, hogy új vizekre evezz.
De mielőtt fejest ugrasz az ismeretlenbe, tegyél egy lépést hátra, és gondold át alaposan a helyzeted. Beszélj a főnököddel, hátha van lehetőség a változásra a jelenlegi munkahelyeden. Ha pedig tényleg a váltás mellett döntesz, készülj fel alaposan! Frissítsd az önéletrajzod, nézz körül a munkaerőpiacon, és ne félj belevágni valami újba!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Hogyan kezdjek neki a munkahelyváltásnak?
Első lépésként frissítsd az önéletrajzod és a LinkedIn profilod. Ezután kezdj el diszkréten körülnézni az álláspiacon. Használj álláskeresőket, beszélgess ismerősökkel, esetleg vedd fel a kapcsolatot fejvadászokkal. Közben fejleszd magad: tanulj új készségeket, amelyek vonzóbbá tehetnek a potenciális munkáltatók szemében.
- Mi van, ha szeretem a szakmám, de a jelenlegi munkahelyem nem megfelelő?
Ez teljesen normális érzés! Ebben az esetben koncentrálj arra, hogy ugyanebben a szakmában találj új lehetőséget. Nézz körül más cégeknél, esetleg fontold meg a szabadúszó munkát vagy a saját vállalkozás indítását. A lényeg, hogy olyan környezetet találj, ahol értékelik a tudásodat és lehetőséget adnak a fejlődésre.
- Hogyan tárgyaljak magasabb fizetésről a jelenlegi munkahelyemen?
Készülj fel alaposan! Gyűjtsd össze az eredményeidet, sikereidet. Nézz utána, hogy a piacon mennyit ér a munkád. A tárgyaláson légy magabiztos, de ne agresszív. Koncentrálj arra, hogy milyen értéket teremtesz a cég számára. Ha elutasítják a kérésed, kérdezz rá, mit kell tenned a jövőben a magasabb fizetésért. Fontos: a fizetésemelésnek mindig a jövőbeni eredményekről kell szólnia! (Ne azért kérj fizetésemelést, mert a jelenlegi munkádért többet érdemelsz – ez már elmúlt, a munka el lett végezve és ki lettél érte fizetve.)
- Mikor a legjobb időzíteni a felmondást?
Nincs tökéletes időpont, de vannak jobb és rosszabb időzítések. Lehetőleg ne mondj fel közvetlenül egy nagy projekt befejezése előtt vagy a szabadságod előtt. Adj elegendő felmondási időt, és ajánld fel a segítséged az átadás-átvételben.
- Hogyan maradjak motivált egy olyan munkahelyen, ahol már nem érzem jól magam, amíg új állást találok?
Állíts fel rövid távú célokat magadnak, amelyek segítenek fenntartani a motivációd. Koncentrálj azokra a feladatokra, amelyekből tanulhatsz vagy amelyek fejlesztik a készségeidet. Keress örömöt a munkahelyen kívüli tevékenységekben, hobbikban. És ne feledd: ez csak átmeneti állapot, amíg megtalálod az új, jobb lehetőséget!
Sikert és boldogságot: