Gondolkoztál már azon, miért olyan nehéz elérni a céljainkat? A titok nem abban rejlik, amit el szeretnénk érni, hanem abban, akivé válni akarunk. Ez a cikk megmutatja, hogyan formáld át a gondolkodásodat és az identitásodat, hogy végre azzá válj, aki mindig is lenni akartál.
Lehet, hogy te is azok közé tartozol, akik minden újév első napján megfogadják, hogy idén aztán tényleg lefogynak/többet olvasnak/megtanulnak egy új nyelvet? Aztán február közepén már rég elfelejtetted az egészet, és maradt minden a régiben? Ne aggódj, nincs egyedül – mindannyian jártunk már így. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy trükk, amivel szinte garantáltan elérheted a céljaidat?
A titok egyszerű: ne arra fókuszálj, amit el szeretnél érni, hanem arra, akivé válni szeretnél. Mert hidd el, ha megváltoztatod az identitásodat, a célok elérése már csak hab lesz a tortán.
De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Nézzünk néhány példát!
- A fitnesz fanatikus
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Le akarok fogyni 10 kilót”, próbáld meg így: „Az a személy akarok lenni, akire felnéznek a strandon” vagy „Olyan fitt akarok lenni, hogy simán lépést tudjak tartani a gyerekeimmel és az unokáimmal”.
Látod a különbséget? Az első esetben csak egy számra fókuszálsz, a másodikban viszont egy életmódot, egy identitást célzol meg. És valljuk be, sokkal motiválóbb az a gondolat, hogy te leszel a „menő nagyi”, mint az, hogy leolvassz egy számot a mérlegről.
- A könyvmoly
Ne azt mondd: „Több könyvet akarok olvasni”. Helyette: „Az a személy akarok lenni, aki mindig tud ajánlani egy jó könyvet” vagy „Olyan művelt akarok lenni, hogy bármilyen témában tudjak beszélgetni”.
Így nem csak egy tevékenységet tűzöl ki célul, hanem egy olyan személyiséget formálsz, aki számára az olvasás természetes és élvezetes része a mindennapoknak.
- A nyelvzseni
A „Meg akarok tanulni spanyolul” helyett próbáld így: „Az a személy akarok lenni, aki simán elboldogul Barcelonában” vagy „Olyan világpolgár akarok lenni, aki több nyelven is tud kommunikálni”.
Látod, milyen más perspektívát ad ez az egésznek? Nem csak egy készséget akarsz elsajátítani, hanem egy olyan embert akarsz magadból faragni, aki otthonosan mozog a világban.
De miért is működik ez olyan jól?
Az identitásalapú célkitűzés azért hatékony, mert az agyunk imádja a konzisztenciát. Ha azt mondod magadnak, hogy te egy egészséges életmódot folytató személy vagy, akkor az agyad mindent megtesz azért, hogy fenntartsa ezt az önképet. Így szinte automatikusan fogsz olyan döntéseket hozni, amelyek összhangban vannak ezzel az identitással.
Gondolj csak bele: ha te vagy „az a fickó, aki mindig fut”, akkor sokkal nehezebb lesz kihagynod az edzést, mert az ellentmondana annak, amit magadról gondolsz. Ha viszont csak azt mondod, hogy „futni akarok”, akkor könnyebb kifogásokat találni, amikor nincs kedved hozzá.
De vigyázat, ez nem azt jelenti, hogy azonnal át kell alakítanod az egész személyiségedet! Kezdd kicsiben. Válassz ki egy területet, ahol változni szeretnél, és fogalmazd meg, milyen típusú emberré szeretnél válni. Aztán kezdj el úgy viselkedni, mintha már az a személy lennél.
Például, ha azt szeretnéd, hogy rendszeretőbb legyél, ne csak azt mondd, hogy „rendbe akarom tenni a lakást”. Helyette gondolj úgy magadra, mint „arra a személyre, akinek mindig rendben van a környezete”. Aztán kezdj el úgy viselkedni, ahogy szerinted egy ilyen ember viselkedne. Rakd el a dolgaidat használat után, takaríts rendszeresen, ne hagyj rendetlenséget magad után.
Az a lényeg, hogy ne csak a végeredményre fókuszálj, hanem arra a folyamatra, ami odavezet. Mert hidd el, a változás nem akkor történik, amikor eléred a célodat, hanem amikor elkezdesz úgy viselkedni, mint az a személy, akivé válni szeretnél.
Szóval, készen állsz arra, hogy újradefiniáld magad? Ne feledd: te vagy a saját életed főszereplője, és te döntöd el, milyen karakter akarsz lenni ebben a történetben. Úgyhogy fogj egy tollat, és írd le: „Én vagyok az a személy, aki…” És aztán? Hát, aztán kezdj el úgy élni, mintha ez már igaz lenne. Mert hidd el, hamarosan az lesz!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Miért nem elég csak azt mondani, hogy „le akarok fogyni” vagy „többet akarok olvasni”?
Ezek a kijelentések csak felszínes célokat fogalmaznak meg, nem változtatják meg az alapvető hozzáállásunkat. Az identitásalapú célkitűzés mélyebb, hosszabb távú változást eredményez, mert nem csak egy cselekvésre, hanem egy életmódra fókuszál. Ha megváltoztatod, ahogy magadra gondolsz, az automatikusan befolyásolja a viselkedésedet is.
- Hogyan kezdjem el az identitásom átalakítását?
Kezdd azzal, hogy azonosítod azt a területet, ahol változni szeretnél. Ezután fogalmazd meg, milyen típusú ember lennél, ha már elérted volna a célodat. Például: „Én vagyok az a személy, aki minden nap meditál”. Végül kezdj el úgy viselkedni, mintha már az a személy lennél – ebben az esetben, kezdj el rendszeresen meditálni, még ha csak pár percre is.
- Mi van, ha nem érzem hitelesnek az új identitásomat?
Ez teljesen normális érzés, főleg az elején. Ne feledd, az „fake it till you make it” (tettesd, amíg nem válik valódivá) elv itt is működik. Minél többet viselkedsz úgy, mintha már az a személy lennél, akivé válni akarsz, annál természetesebbé válik ez az új identitás. Idővel az érzéseid is követni fogják a tetteidet.
- Mennyi idő alatt lehet észrevenni a változást?
Ez személyenként és céltól függően változó lehet. Néhány apró változást akár napok alatt is észrevehetsz, de a mélyebb, tartósabb változásokhoz általában több idő kell. A lényeg a következetesség – ha kitartóan dolgozol az új identitásodon, idővel garantáltan látni fogod az eredményt.
- Mi a teendő, ha visszaesek a régi szokásaimba?
A visszaesés teljesen természetes része a változási folyamatnak. Ahelyett, hogy kudarcként élnéd meg, tekints rá tanulási lehetőségként. Elemezd, mi vezetett a visszaeséshez, és hogyan tudnád ezt a jövőben elkerülni. Emlékeztesd magad az új identitásodra, és kezdd újra a folyamatot. Ne feledd, a tartós változás nem egyenes vonalú – lesznek benne hullámvölgyek, de ha kitartasz, végül eléred a célodat.
Sikert és boldogságot: