Ott ülsz a kanapén, és egyáltalán nem akarsz edzeni. De aztán eszedbe jut, mennyire szereted azt az érzést, amikor végeztél egy jó edzéssel. Ismerős, ugye? Ez a kis példa tökéletesen szemlélteti a különbséget az „akarás” és a „szeretés” között. Mi lenne, ha inkább arra összpontosítanánk, amit szeretünk, nem pedig arra, amit akarunk? Ez a megközelítés meglepő módon megváltoztathatja az életünket és a motivációnkat.
De mi is a különbség pontosan? Az akarás az a vágy, amit valaminek a megtétele előtt érzel. A szeretés viszont az az elégedettség, amit valaminek az elvégzése után tapasztalsz. És bizony, nagy különbség van a kettő között!
Vegyük például az írást. Lehet, hogy nem akarsz leülni és elkezdeni írni, de szereted azt az érzést, amikor befejezted, és büszkén tekintesz a munkádra. Vagy gondolj a korai kelésre. Ki akar hajnalban kikelni az ágyból? De aztán, amikor ott állsz a teraszon, kezedben egy csésze gőzölgő kávéval, és nézed a napfelkeltét… na, azt már szereted, nem igaz?
De miért is olyan fontos ez? Mert ha csak az akarásainkra fókuszálunk, könnyen elveszhetünk a pillanatnyi kényelemben vagy lustaságban. Az „akarom” gyakran csak felszínes vágy, ami gyorsan elmúlik. A „szeretem” viszont mélyebb, tartósabb érzés, ami valódi elégedettséget hoz.
Gondolj csak bele: hányszor fordult már elő, hogy nem akartál valamit megcsinálni, de amikor mégis megtetted, utána nagyon jól érezted magad? Na látod, pont erről beszélek!
De hogyan is alkalmazzuk ezt a mindennapi életünkben? Íme néhány tipp:
- Reflektálj a múltra: Gondolj vissza olyan dolgokra, amiket nem akartál megtenni, de végül örültél, hogy megtetted. Mi volt az, amit szerettél benne?
- Fókuszálj az eredményre: Amikor nem akarsz valamit megcsinálni, képzeld el, milyen érzés lesz, amikor már kész vagy vele.
- Építs rutinokat: Ha rendszeresen csinálsz valamit, amit szeretsz, idővel az akarás is könnyebbé válik.
- Jutalmazd magad: Amikor megteszel valamit, amit nem akartál, de tudod, hogy szeretni fogod, jutalmazd meg magad. Ez segít megerősíteni a pozitív asszociációt.
- Légy türelmes magaddal: Ne várj azonnali változást. Időbe telik, mire az agyad átáll erre az új gondolkodásmódra.
És ne feledd: az élet nem csak a nagy dolgokról szól. A kis, mindennapi tevékenységekben is megtalálhatod azt, amit szeretsz. Lehet, hogy nem akarod elmosogatni az edényeket, de szereted a tiszta konyha látványát. Nem akarsz telefonálni a nagymamádnak, de szereted hallani a hangját és tudni, hogy jól van.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Hogyan tudom megkülönböztetni, hogy valamit akarok, vagy szeretek?
Az akarás általában egy pillanatnyi vágy vagy kényszer, amit a cselekvés előtt érzel. A szeretés viszont az az elégedettség és öröm, amit a cselekvés után tapasztalsz. Figyeld meg az érzéseidet: ha utólag örülsz, hogy megtetted, akkor valószínűleg szereted azt a tevékenységet, még ha kezdetben nem is akartad megtenni.
Mi a teendő, ha sem nem akarok, sem nem szeretek valamit, de muszáj megtennem?
Ilyen esetekben próbáld megtalálni a pozitívumot a helyzetben. Fókuszálj az eredményre, vagy arra, hogy mit tanulhatsz belőle. Ha rendszeresen kell olyan dolgot tenned, amit nem szeretsz, érdemes elgondolkodni azon, hogyan tudnád átalakítani a helyzetet, hogy élvezhetőbb legyen számodra.
Hogyan tudok új dolgokat megszeretni?
Az új dolgok megszeretéséhez gyakran idő és kitartás kell. Kezdd kis lépésekkel, és fókuszálj a pozitív aspektusokra. Jutalmazd meg magad, amikor sikerül megtenned valamit, amit eredetileg nem akartál. Idővel az agyad új asszociációkat alakít ki, és könnyebbé válik a dolog szeretete.
Mi van, ha túl sokáig fókuszáltam az akarásaimra? Hogyan tudok váltani?
Soha nem késő változtatni! Kezdd azzal, hogy tudatosítod magadban a különbséget az akarás és a szeretés között. Vezess naplót arról, hogy mit szeretsz csinálni, és miért. Fokozatosan építsd be ezeket a tevékenységeket a mindennapjaidba. Légy türelmes magaddal, a változás időbe telik.
Hogyan tudom motiválni magam olyan dolgok megtételére, amiket nem akarok, de tudom, hogy szeretni fogom az eredményt?
Vizualizáld az eredményt és azt az érzést, amit majd tapasztalni fogsz. Tűzz ki kis, elérhető célokat, és ünnepeld meg a sikereidet. Találj egy “motivációs partnert”, akivel együtt dolgozhatsz a céljaidon. És ne feledd: néha a legnehezebb rész az elkezdés. Ha túl vagy rajta, gyakran már könnyebb folytatni.
Sikert és boldogságot: