Hányszor kaptad már magad azon, hogy egy olyan helyzetben küzdesz foggal-körömmel a győzelemért, amiről utólag kiderült, hogy teljesen felesleges volt? Na ugye! Mindannyian voltunk már így. De mi lenne, ha egy kicsit visszalépnénk, és átgondolnánk, mibe is fektetjük az energiáinkat? Lássuk, hogyan változtathatja meg ez a szemléletváltás az egész életedet!
A mai rohanó világunkban gyakran esünk abba a csapdába, hogy vakon követjük a társadalmi elvárásokat, anélkül hogy megkérdeznénk magunktól: „Tényleg ezt akarom?” Ez olyan, mintha egy végtelen futópadon rohannánk, anélkül hogy tudnánk, hová tartunk. Nem hangzik túl okosnak, igaz?
De hogyan is változtathatnánk ezen? Íme néhány tipp, ami segíthet átértékelni a „játszmáidat”:
- Állj meg és nézz körül!
Mielőtt fejest ugranál bármibe, szánj egy kis időt arra, hogy felmérd a terepet. Mi a tétje ennek a „játéknak”? Összhangban van-e az értékeiddel és a hosszú távú céljaidkal? Ha nem, akkor talán itt az ideje, hogy új játékot keress!
- Kérdezz rá a miértre!
Sokszor azért csinálunk dolgokat, mert „mindenki más is ezt csinálja”. De ez nem igazán jó indok, nem? Tedd fel magadnak a kérdést: „Miért fontos ez nekem?” Ha nem tudsz őszinte választ adni, lehet, hogy ez nem a te játszmád.
- Definiáld újra a sikert!
A társadalom gyakran nagyon szűken értelmezi a sikert: pénz, hatalom, hírnév. De mi van, ha a te számodra a siker az, hogy minden nap mosolyt csalsz valaki arcára? Vagy hogy időt töltesz a szeretteiddel? Ne hagyd, hogy mások határozzák meg, számodra mit jelent nyerni!
- Légy rugalmas!
Az élet nem fekete-fehér. Lehet, hogy egy játszma, ami most nem tűnik értékesnek, később fontossá válik. Vagy fordítva. Legyél nyitott a változásra, és ne félj újraértékelni a helyzeteket!
- Hallgass a megérzéseidre!
Néha az agyunk racionalizálni próbálja a dolgokat, de a zsigereink már rég tudják az igazságot. Ha valami nem „érződik jónak”, az gyakran jó ok arra, hogy még egyszer átgondold a dolgot.
Emlékezz, az életben nem kell minden csatát megnyerned ahhoz, hogy boldog és sikeres legyél. Sőt, néha a legnagyobb győzelem az, ha felismered, hogy egy játszma nem éri meg az erőfeszítést, és bölcsen visszavonulsz.
Gondolj úgy az életedre, mint egy hatalmas játszótérre! Vannak benne mászókák, hinták, homokozók – mind-mind különböző „játszmák”. A te dolgod az, hogy megtaláld azokat, amik a legtöbb örömet és elégedettséget okozzák neked. És ha közben rájössz, hogy a forgó körhinta nem a te stílusod? Semmi gond! Szállj le, és próbálj ki valami mást!
Az igazi győztes nem az, aki minden játékot megnyer, hanem az, aki tudja, melyik játékokat érdemes játszani.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Hogyan tudom eldönteni, hogy egy „játszma” megéri-e az erőfeszítést?
Először is, vizsgáld meg az érzéseidet. Ha a gondolat, hogy belevágsz, inkább szorongással tölt el, mint izgalommal, az már egy jelzés. Aztán gondold át, hogy az eredmény összhangban van-e a hosszú távú céljaidkal. Végül kérdezd meg magadtól: „Ha most 80 éves lennék, büszke lennék-e magamra, hogy erre fordítottam az időmet és energiámat?”
- Mi van, ha már benne vagyok egy „játszmában”, és rájövök, hogy nem éri meg?
Soha nem késő változtatni! Értékeld át a helyzetet, és ha úgy döntesz, hogy ez nem a te utad, ne félj kilépni. Igen, lehet, hogy rövid távon kellemetlenséggel jár, de hosszú távon hálás leszel magadnak a bátorságért.
- Hogyan tudom újradefiniálni a siker fogalmát a saját életemben?
Kezdd azzal, hogy leírod, mi tesz igazán boldoggá és elégedetté. Ne azt írd, amit mások elvárnak tőled, hanem azt, ami a szívednek kedves. Aztán állíts fel olyan célokat, amik ezekhez az értékekhez kapcsolódnak. A siker innentől kezdve az lesz, ha ezeket a személyes célokat eléred.
- Nem maradok le, ha nem „játszom” minden játszmát?
Épp ellenkezőleg! Azzal, hogy tudatosan választod meg, mibe fekteted az energiádat, sokkal hatékonyabban tudsz haladni azokban a dolgokban, amik igazán számítanak. A „kevesebb néha több” elve itt is működik.
- Hogyan találhatom meg azokat a „játszmákat”, amik tényleg illenek hozzám?
Kísérletezz bátran! Próbálj ki új dolgokat, lépj ki a komfortzónádból. Figyelj arra, mi az, ami igazán feltölt energiával, és mi az, ami leszívja azt. És ne feledd: az élet egy utazás, nem cél. Élvezd a felfedezés folyamatát!
Sikert és boldogságot: