Hallottál már arról a motivációs technikáról, hogy ha valamire vágysz, csak kezdd el mondogatni magadnak, és „varázslatosan” valóra válik? Sokan szkeptikusak ezzel kapcsolatban, és első hallásra talán te is badarságnak tartod. De mi van, ha többről van szó, mint egyszerű hókuszpókuszról?
„Az vagy, amit gondolsz” – tartja a mondás. De vajon tényleg igaz lehet ez? Nos, a tudomány szerint sokkal több igazság rejlik ebben, mint elsőre gondolnánk. Az agyunk ugyanis egy hihetetlen szerkezet, ami folyamatosan szűri és értelmezi a körülöttünk lévő világot. És ebben a folyamatban kulcsszerepet játszik egy kis barátunk, akit úgy hívnak: retikuláris aktiváló rendszer (RAS).
De mi a csuda az a retikuláris aktiváló rendszer?
Képzeld el, hogy az agyad egy hatalmas iroda, tele nyüzsgő dolgozókkal. A RAS olyan, mint egy szigorú recepciós, aki eldönti, mely információk juthatnak be az irodába, és melyek maradnak kint. Másképp fogalmazva, ez az a rendszer az agyadban, ami eldönti, mire figyelsz oda, és mit hagysz figyelmen kívül.
Most jön a trükkös rész: ki irányítja ezt a recepciós nénikét? Hát te magad! Azzal, amit mondogatsz magadnak, azzal, amire fókuszálsz, beállítod az agyadnak ezt a szűrőjét. Ha folyton azt hajtogatod, hogy „soha nem lesz elég pénzem”, akkor az agyad elkezd keresni minden bizonyítékot, ami alátámasztja ezt az állítást. De ha azt mondogatod, hogy „lehetőségek vesznek körül”, akkor hirtelen elkezded észrevenni azokat a lehetőségeket, amik eddig is ott voltak, csak épp nem vetted észre őket.
Gondolj csak bele: mikor új autót vettél, hirtelen nem kezdted el észrevenni ugyanazt a modellt mindenhol az utcákon? Ez nem azért van, mert hirtelen mindenki ugyanazt az autót vette meg, hanem mert az agyad RAS-a most már fontosnak tartja ezt az információt, és kiemeli neked.
De mi köze ennek a vágyainkhoz?
Itt jön képbe a mi kis motivációs technikánk. Amikor valamire vágysz, és elkezded mondogatni magadnak, tulajdonképpen beállítod az agyad szűrőjét. Elkezded észrevenni azokat a lehetőségeket, információkat, amelyek közelebb vihetnek a célodhoz. Nem arról van szó, hogy mágikusan materializálódnak a dolgok, hanem arról, hogy elkezded észrevenni és megragadni azokat a lehetőségeket, amik eddig is ott voltak, csak épp nem vetted észre őket.
Persze, ez nem azt jelenti, hogy ha folyton azt mondogatod magadnak, hogy milliomos leszel, akkor holnap reggel arra ébredsz, hogy pénzzel van kitömve a matracod (bár az sem lenne rossz, ugye?). De azt igen, hogy elkezded észrevenni azokat a lehetőségeket, amelyek segíthetnek elérni a céljaidat.
Na de hogyan használhatjuk ezt a tudást a mindennapi életünkben?
- Figyelj oda, mit mondogatsz magadnak!
Az első lépés, hogy tudatosítsd magadban, milyen üzeneteket küldesz az agyadnak nap mint nap. Negatív, önbecsmérlő gondolatok uralják a belső párbeszédedet, vagy pozitív, megerősítő üzeneteket küldesz magadnak?
- Fogalmazd át a negatív gondolatokat!
Ha észreveszed, hogy negatív dolgokat mondogatsz magadnak, próbáld meg átfogalmazni őket pozitívra. Például a „soha nem fogok lefogyni” helyett mondogasd azt, hogy „minden nap egy lépéssel közelebb kerülök az egészséges testsúlyomhoz”.
- Használj megerősítéseket!
A megerősítések olyan pozitív állítások, amiket rendszeresen ismételgetsz magadnak. De vigyázz, ne legyenek túl elrugaszkodottak a valóságtól! A „milliomos vagyok” helyett inkább olyasmit mondj, hogy „nyitott vagyok rá, hogy gazdag legyek”.
- Vizualizálj!
A szavak mellett a képek is erősen hatnak az agyadra. Képzeld el részletesen, ahogy eléred a céljaidat. Ez segít az agyadnak, hogy „ráhangolódjon” arra, amit el szeretnél érni.
- Légy türelmes és kitartó!
A változás nem egyik napról a másikra történik. Adj időt magadnak, és ne add fel, ha nem látsz azonnal eredményeket.
Nem arról van szó, hogy varázsütésre megváltozik az életed. Inkább arról, hogy megváltoztatod a perspektívádat, és ezáltal új lehetőségeket teremtesz magadnak. Szóval, mit mondogatsz magadnak mostantól?
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Tényleg működik ez a technika, vagy csak placebo hatás?
Bár a placebo hatásnak is lehet szerepe, a technika működése mögött valós pszichológiai folyamatok állnak. Az, amit mondogatsz magadnak, befolyásolja a gondolkodásodat, érzéseidet és viselkedésedet. Ez pedig valódi változásokat eredményezhet az életedben.
Milyen gyakran kell ismételgetnem a pozitív állításokat?
Amilyen gyakran csak lehet, de ne legyen kevesebb, mint a napi három. Jó alkalmak lehetnek erre a reggeli ébredés utáni percek, a délutáni „holtpont”, és az esti lefekvés előtti időszak. A lényeg a rendszeresség és a következetesség.
Mi van, ha nem hiszek abban, amit mondogatok magamnak?
Ez egy gyakori probléma, és teljesen normális. Kezdetben használj olyan állításokat, amiket el tudsz hinni. Például a „milliomos vagyok” helyett kezdd azzal, hogy „nyitott vagyok a gazdagság lehetőségeire”. Ahogy haladsz előre és látsz változásokat, fokozatosan növelheted az állításaid „merészségét”.
Hogyan tudom mérni, hogy működik-e ez a módszer?
Vezess naplót a gondolataidról, érzéseidről és a veled történt eseményekről. Idővel észre fogod venni a változásokat a hozzáállásodban és a lehetőségekben, amik megnyílnak előtted.
Van-e bármilyen kockázata ennek a technikának?
A pozitív önbeszéd és megerősítések használata általában biztonságos és jótékony hatású. Azonban fontos, hogy ne használd ezt a módszert arra, hogy figyelmen kívül hagyd a valós problémákat vagy elkerülj például egy szükséges orvosi kezelést. Ez egy kiegészítő eszköz lehet a személyes fejlődésedben, de nem helyettesíti a szakmai segítséget, ha arra van szükség.
Sikert és boldogságot: