Elgondolkodtál már azon, miért érzed magad boldogtalannak? Vagy azon, hogy miért nem haladsz előre az életedben úgy, ahogy szeretnél? A válasz lehet, hogy közelebb van, mint gondolnád – egészen pontosan a fejedben!
„Az vagy, amit gondolsz” – tartja a régi mondás, és bizony van benne igazság. De honnan jönnek ezek a gondolatok? Nem a semmiből pattannak ki, az biztos. Az agyad olyan, mint egy szuperszámítógép, ami folyamatosan feldolgozza a környezetedből érkező információkat. És valójában egyszerű: szemét be, szemét ki. Ha folyton negatív dolgokkal eteted az agyadat, ne csodálkozz, ha borús gondolataid lesznek! A jó hír az, hogy te vagy a rendszergazdája ennek a szuperszámítógépnek. Te döntöd el, mit engedsz be. Nézzük, hogyan tudsz pozitív irányba változtatni!
- Figyelj oda, mit nézel!
Emlékszel, amikor anyukád azt mondta, ne ülj olyan közel a tévéhez, mert négyszögletes lesz a szemed? Na, ez nem igaz, de az igen, hogy amit nézel, az befolyásolja a gondolataidat. Ha folyton katasztrófákat mutató hírműsorokat bámulsz, ne csodálkozz, ha szorongani kezdesz a világ állapota miatt.
Próbáld ki: Egy hétig korlátozd a hírek fogyasztását napi 15 percre, és inkább nézz inspiráló dokumentumfilmeket vagy vicces videókat. Figyeld meg, hogyan változik a hangulatod!
- Válogasd meg, mit olvasol!
Az olvasás olyan, mint az agyadnak a zumba: megmozgatja, formában tartja. De nem mindegy, mivel tornáztatod! Ha folyton negatív önsegítő könyveket olvasol, amik azt sulykolják, milyen szerencsétlen vagy, az nem fog felemelni.
Kísérletezz: Olvass életrajzokat olyan emberekről, akik nehéz körülmények közül indulva értek el sikereket. Inspirálódj a küzdelmeikből és a győzelmeikből!
- Válaszd meg jól a társaságod!
Tudtad, hogy statisztikailag az 5 legtöbbet látott embered átlagához fog hasonlítani a fizetésed, az egészségi állapotod és a boldogságszinted? Hát igen, nem véletlenül mondják, hogy „madarat tolláról, embert barátjáról”.
Akciótipp: Készíts listát azokról az emberekről, akikkel a legtöbb időt töltöd. Kik azok, akik felemelnek, és kik azok, akik lehúznak? Törekedj arra, hogy több időt tölts az előbbiekkel!
- Hallgass inspiráló podcasteket!
Ha sokat utazol vagy házimunkát végzel, ahelyett hogy a rádióban hallgatnád a legújabb celebpletykákat, tölts le néhány motiváló podcastet. Olyanokat keress, amik új perspektívákat nyitnak, és pozitív gondolkodásra ösztönöznek.
Tipp: Kezdd a napot egy rövid, inspiráló podcast epizóddal. Figyeld meg, hogyan befolyásolja a hangulatodat és a produktivitásodat!
- Iktass be minőségi „offline” időt!
Az állandó online jelenlét olyan, mintha folyamatosan egy zsúfolt piacon lennél – rengeteg az inger, de kevés a valódi érték. Az agyad nem tud mindent feldolgozni, és könnyen túlterheltté válhat.
Kihívás: Próbálj meg naponta legalább egy órát teljesen offline tölteni. Olvasgass egy jó könyvet, sétálj a természetben, vagy csak ülj csendben és meditálj.
A gondolataid alakítják az életedet – ez nem újdonság. De talán most már látod, hogy a gondolataid nem a semmiből jönnek. Tudatosan alakíthatod őket azzal, hogy odafigyelsz, milyen inputokat engedsz be az agyadba.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Hogyan tudom gyorsan javítani a gondolkodásmódomat?
A gyors változás kulcsa a tudatosság. Kezdd azzal, hogy egy hétig naplót vezetsz a gondolataidról. Jegyezd fel, mikor vannak negatív gondolataid, és mi váltotta ki őket. Aztán keress pozitív alternatívákat ezekre a gondolatokra. Például ha azt gondolod „Sosem fog sikerülni”, változtasd erre: „Még nem sikerült, de tanulok belőle és legközelebb jobban csinálom”.
- Milyen gyakorlati lépéseket tehetek a jobb minőségű „agyi input” érdekében?
Kezdd azzal, hogy felülvizsgálod a napi rutinod. Cseréld le a reggeli hírolvasást egy inspiráló könyv néhány oldalára. Állíts be értesítéseket pozitív idézetekkel. Iratkozz fel motiváló YouTube csatornákra. Keress olyan podcasteket, amik a fejlődésedre összpontosítanak. A lényeg, hogy tudatosan építsd be a pozitív inputokat a mindennapjaidba.
- Hogyan tudom kiszűrni a negatív embereket az életemből anélkül, hogy udvariatlan lennék?
Nem kell drasztikusan kiiktatnod senkit az életedből. Ehelyett fokozatosan csökkentsd a velük töltött időt, és amikor találkoztok, próbáld meg a beszélgetést pozitív irányba terelni. Ha panaszkodnak, kérdezd meg tőlük, mit tehetnének a helyzet javítása érdekében. Ha ez sem működik, legyél őszinte, és mondd el nekik, hogy szeretnél pozitívabb dolgokra koncentrálni az életedben.
- Mi a legjobb módja annak, hogy új, pozitív befolyással bíró embereket ismerjek meg?
Keress olyan közösségeket, klubokat vagy csoportokat, amelyek a számodra érdekes témákkal foglalkoznak. Ez lehet egy könyvklub, egy futócsoport, vagy akár egy online személyiségfejlesztő kurzus. A közös érdeklődési kör remek alapot ad a kapcsolatépítésre. Ne félj kezdeményezni – hívd meg kávézni azokat, akikkel szívesen beszélgetnél többet.
- Hogyan tudom fenntartani a pozitív gondolkodást stresszes időszakokban?
A stresszes időszakok próbára teszik a pozitív gondolkodást, de épp ilyenkor van rá a legnagyobb szükség. Alakíts ki egy „vészhelyzeti pozitivitás készletet”. Ez lehet egy lista a hálás dolgaidról, néhány inspiráló idézet, vagy egy motiváló playlist. Amikor érzed, hogy eluralkodik rajtad a stressz, vedd elő ezt a készletet. Emellett ne feledd: a rendszeres testmozgás, a megfelelő alvás és a kiegyensúlyozott táplálkozás is segít fenntartani a pozitív hozzáállást még nehéz időkben is.
Sikert és boldogságot: