Bizonyára te is jártál már úgy, hogy kimondtál valamit, de aztán rájöttél, hogy jobb lett volna hallgatni. Íme 6 olyan élethelyzet, amikor jobb csendben maradnunk.
- Ha a véleményünk irreleváns
Gyakran olyankor is beszélünk, amikor csak hallásból vagy pletykákból táplálkozunk, ezzel csak tovább szítjuk a pletykát vagy gyakorlatilag semmit nem adunk hozzá a beszélgetéshez – úgy is hívják ezt, hogy üres beszéd.
- Veszekedés közben
Érvekkel vitázni teljesen rendben van, hiszen nem mindig értünk mindenkivel, mindenben egyet. De amikor a haragunk magával ragad, a vita veszekedésbe torkoll, jobb csendben maradni, mint megbánni, amit mondunk.
- Ha a szavaink bántóak
Halottról jót vagy semmit – így tartja a mondás, de szerintem ez sokkal inkább igaz élő emberekre. Ha bántó, amit mondani akarunk, inkább hallgassunk, akár jelen van a szóban forgó személy, akár nincs. A negatív szavak mögött negatív gondolatok húzódnak meg, s mint tudjuk: a negatív gondolatainkkal elsősorban saját magunknak ártunk.
- Ha az ítélőképességünk elhomályosult
Az ítélőképességünk leghamarabb alkohol hatására tud elhomályosulni, de ugyanilyen hatása lehet annak is, ha elárasztanak bennünket az érzelmeink – főként ha ezek negatívak. Ne adjunk hangot a gondolatainknak, amikor féltékenység, irigység, harag vagy félelem vezérel.
- Ha nem vagyunk tisztában a tényekkel
Minden történetnek van legalább két oldala: egy a saját nézőpontunk, egy a másoké, de általában ott van valahol a harmadik is, az igazság. Mielőtt megszólalnánk, győződjünk meg róla, hogy minden adattal rendelkezünk és hogy a forrásaink is megbízhatóak.
- Ha elfogult emberrel beszélgetünk
Vannak emberek, akik megrögzötten ragaszkodnak a saját nézeteikhez, véleményükhöz és álláspontjaikhoz. Hiába próbáljuk őket más belátásra bírni, úgysem fog sikerülni, tehát jobb, ha csendben maradunk.
Mint láthatjuk, 6 élethelyzetben is igazolható a közmondás, hogy Ne szólj szám, nem fáj fejem.
Sikert és boldogságot: