Az élet tele van kihívásokkal és problémákkal. De bármilyen problémával is szembesülünk, a leghatékonyabb megoldás gyakran az, ha nem magát a problémát, hanem annak gyökerét, azaz a valódi okát tárjuk fel és szüntetjük meg. Így elkerülhetjük, hogy a probléma újból és újból visszatérjen.
A tüneti kezelés buktatói
Sokan hajlamosak vagyunk a problémák közvetlen kezelésére. Például ha fáj a fejünk, beveszünk egy fájdalomcsillapítót. Ez rövid távon segíthet, de a probléma gyökere továbbra is fennáll, így a fájdalom újból és újból visszatér.
A gyökér-okok feltárása és megszüntetése
Ehelyett érdemesebb a valódi okot megtalálni és kezelni. Fejfájás esetén ez lehet például a stressz, a rossz testtartás vagy a folyadékhiány. Ha ezeket orvosoljuk, megszűnhet a probléma.
Hogyan találjuk meg a valódi okokat? Az 5 Miért módszer
Az „5 Miért” módszer egy egyszerű, de hatékony technika a problémák okainak feltárásához, melyet eredetileg a Toyota gyártási rendszerében alkalmaztak a minőségfejlesztés érdekében. A módszer lényege az, hogy a probléma okainak felderítése során addig kérdezzük meg az egymást követő „Miért?” kérdéseket, amíg el nem érjük a probléma alapvető okát. A nevében szereplő „5” nem szigorúan öt kérdésre utal, hanem arra a gyakorlatra, hogy sokszor öt körülbelüli lépésben juthatunk el a valódi okhoz.
Hogyan alkalmazzuk az 5 Miért módszert?
- Határozd meg a problémát: Mielőtt elkezded a „Miért?” kérdések sorát, tisztázd, hogy pontosan mi a probléma. Ez a lépés kritikus a folyamat számára, mivel a rosszul azonosított probléma hamis irányba vezethet.
- Tedd fel az első „Miért?” kérdést: Kérdezz rá arra, hogy miért történt a probléma. Keress egy választ, amely egyszerű, közvetlen és valóságalapú.
- Mélyedj el tovább a válaszokban: Minden válaszra tegyél fel egy új „Miért?” kérdést, amíg el nem érsz az alapvető okhoz. Nem kötelező ötször kérdezni – lehet, hogy több vagy kevesebb alkalommal jutsz el a gyökér-okig.
- Ellenőrizd a válaszaidat: Győződj meg róla, hogy a válaszaid logikusak és valóságalapúak. Ha nem vagy biztos benne, érdemes mások véleményét is kikérni.
- Intézkedj a gyökér-ok alapján: Ha azonosítottad a probléma alapvető okát, dolgozz ki egy tervet annak kezelésére. Ha csak a tüneteket kezeled, a probléma valószínűleg újra előjön.
Példa az 5 Miért módszerre:
Probléma: Az autóm nem indul el.
- Miért? Mert az akkumulátor lemerült.
- Miért? Mert az alternátor nem tölti fel.
- Miért? Mert az alternátor szíja elszakadt.
- Miért? Mert az alternátor szíj már elöregedett és nem cserélték időben.
- Miért? Mert nem volt rendszeres karbantartás és ellenőrzés.
Megoldás: Rendszeresíteni kell az autó karbantartását és ellenőrzését, hogy megelőzzük az ilyen problémákat a jövőben.
Az „5 Miért” módszer egyszerűsége ellenére nagyon erőteljes eszköz a problémák okainak feltárásában és a hatékony megoldások kidolgozásában. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem minden helyzetben és problémában ideális, és néha más analitikai módszerekkel kell kombinálni a legjobb eredmények érdekében.
És végül…
Bármilyen problémával találjuk is szembe magunkat, a kulcs a valódi okok megtalálása és kezelése. Így orvosolhatjuk tartósan a problémát. Ne féljünk segítséget kérni, ha szükséges!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Mi a teendő, ha nem találom a probléma gyökerét?
Ilyenkor érdemes mások véleményét is kikérni, hátha ők segítenek rávilágítani a valódi okokra. De ne adjuk fel, előbb-utóbb rájövünk!
- Mindig az okokat kell keresni, és nem magát a problémát kezelni?
Nem feltétlenül, vannak helyzetek, amikor a tüneti kezelés is jó megoldás lehet rövid távon. De hosszú távon a gyökér-okokat érdemes megszüntetni.
- Mi a teendő, ha az okok összetettek?
Ilyenkor apró lépésekben, egyesével kezeljük az egyes részokokat. Időbe telik, de így biztosan megoldjuk a problémát véglegesen.
- Hogyan kerüljem el, hogy a probléma visszatérjen?
Ha ismerjük a kiváltó okokat, megelőzhetjük a problémát. De az is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a helyzetet, és szükség esetén beavatkozzunk.
Sikert és boldogságot: