Az ébredés pillanata minden nap egy döntés elé állít minket: visszasüppedünk az álmok kényelmes, de képzelt világába, vagy szembenézünk a valósággal, és teszünk azért, hogy a vágyaink valóra váljanak. Ez a döntés pedig nagyban meghatározza, hogy mire visszük az életben. Nézzük, miért érdemes minden nap az utóbbit választani!
Az álom önmagában csupán egy álom marad
Mindannyian álmodozunk nagy dolgokról: sikerről, gazdagságról, szerelemről, kalandokról. És ezek az álmok fontosak is, hiszen irányt mutatnak, motiválnak, erőt adnak. De önmagukban kevesek. Ha egész nap csak az ágyban forgolódnánk és a nagy áttörésről fantáziálnánk, valószínűleg nem jutnánk semmire.
Ahogy Walt Disney mondta: „Merj álmodni, de ne csak álmodj, hanem tegyél is érte!” Az álom csak az első lépés – de utána jönnie kell a cselekvésnek. Minden reggel, amikor kinyitjuk a szemünket, választanunk kell: engedünk a gravitációnak és a takaró csábításának, vagy erőt veszünk magunkon és nekivágunk a napnak.
„Az álmok megvalósításának titka a fókuszálás, nem a képzelőerő.” – Will Smith
A reggeli rutin ereje
Tudom, könnyű azt mondani, hogy „carpe diem”, ragadd meg a napot – de hogyan is csináljuk ezt a gyakorlatban, amikor olyan kényelmes az ágy melege? Itt jön képbe a reggeli rutin fontossága. Ha kialakítunk egy olyan szokásrendszert, amit minden nap automatikusan elvégzünk ébredés után, idővel egyre könnyebb lesz felkelni.
Ez lehet egy rövid meditáció, egy pohár víz, egy kis mozgás, naplóírás vagy bármi más, ami segít ráhangolódni a napra. A lényeg, hogy legyen egy fix pont, amihez minden reggel tartjuk magunkat. Így a felkelés nem egy naponta meghozandó, nagy döntés lesz, hanem egy bejáratott, természetes folyamat.
Minden nap számít
Lehet, hogy nem tűnik nagy dolognak, hogy ha egy-egy reggel egyszerűen kihagyjuk a rutint és még szundítunk egy tízperces félórát. De ezek a kis döntések összeadódnak és meghatározzák az életünk irányát. Ha túl gyakran választjuk az álmot a valóság helyett, egy idő után arra ébredünk, hogy az életünk is álomszerűvé vált – de nem a jó értelemben.
Ellenben ha nap mint nap felállunk és teszünk egy lépést az álmaink felé, legyen az bármilyen apró is, idővel messzire juthatunk. Ahogy Lao-Ce mondta: „Az ezer mérföldes utazás is egyetlen lépéssel kezdődik.” És ez a lépés minden nap a miénk – rajtunk múlik, megtesszük-e.
„A sikerhez vezető út egyszerű: kelj fel korábban, feküdj le később, és közben adj bele mindent, amid van.” – Mark Cuban
A kitartás jutalma
Persze tudom, hogy ez nem mindig könnyű. Vannak napok, amikor különösen nehéz kikelni az ágyból, amikor úgy érezzük, semmi értelme az erőfeszítésnek. De hidd el, megéri kitartani! Mert minden egyes nap, amikor a valóságot választjuk az álmok helyett, az közelebb visz a céljainkhoz.
És egy nap arra ébredünk majd, hogy az álmaink valóra váltak. Hogy amit eddig csak a fantáziánkban éltünk át, az most ott van előttünk kézzel foghatóan. És akkor hálásak leszünk minden egyes reggel a meghozott döntésekért, minden egyes felkelésért.
Szóval holnap, amikor megszólal az ébresztő, és a kísértés azt súgja, hogy aludj csak tovább – gondolj arra, mit választasz: az álmokat vagy a valóságot? A döntés a tiéd. Ha rám hallgatsz: kelj fel, és valósítsd meg, amiről eddig csak álmodni mertél! A jövőbeli éned hálás lesz érte.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Nem egészségtelen korán kelni? Nem jobb kipihenni magunkat?
Az alvás valóban fontos, de a mennyisége és minősége a lényeg, nem az időpontja. Ha este időben lefekszel és összejön a 7-8 óra, akkor a korai kelés nem lesz egészségtelen. Sőt, sok kutatás szerint a korán kelők produktívabbak és sikeresebbek.
Mi van, ha egyszerűen „bagoly” típus vagyok, és este vagyok aktívabb?
Ez teljesen rendben van, mindenki más ritmus szerint működik. A lényeg nem a konkrét időpont, hanem az, hogy legyen egy rendszeres napirendünk, és tartsuk magunkat hozzá. Ha neked este jön meg az inspiráció, akkor használd ki – de reggel akkor is kelj fel, és tegyél a céljaidért!
Honnan tudom, hogy reális célokat tűzök-e ki, vagy csak álmodozom?
Egy cél akkor reális, ha konkrét, mérhető, időhöz kötött és tőled függ. Az „álomautó” nem ilyen – de az, hogy „idén 20%-kal növelem a bevételem”, már sokkal inkább. Bontsd le a nagy álmokat kisebb, elérhető célokra!
Néha úgy érzem, hiába kelek fel korán, nem haladok eléggé. Mit tegyek?
Ez mindenkivel előfordul, ne csüggedj! Ilyenkor érdemes kicsit átgondolni a stratégiádat. Jó irányba haladsz? Jól osztod be az idődet? Nem tűztél ki túl sokat? Légy türelmes magadhoz, és szükség esetén állíts a módszereiden – de ne add fel!
Mit tegyek, ha a környezetem nem támogatja a céljaimat?
Ez sajnos gyakori helyzet. Sokan nem értik meg, miért akarnánk kitörni a komfortzónánkból. De ne hagyd, hogy ez eltántorítson! Keress olyan embereket – akár személyesen, akár online -, akik hasonló cipőben járnak, és támogatjátok egymást! És hosszú távon fontold meg, hogy olyan környezetre válts, ami segíti a fejlődésed.
Sikert és boldogságot: