Az életben sok mindent megkaphatunk másoktól – tudást, támogatást, lehetőségeket. De van két dolog, amit nem tud nekünk más odaadni, mi magunk kell fejlesszük ezeket: a kíváncsiságot és a belső hajtóerőt. Ezek azok a kulcsfontosságú összetevők, amik nélkül nehéz boldogulni az élet bármely területén.
A kíváncsiság: a fejlődés motorja
Gondolj bele: hiába van a világon minden információ a kezed ügyében, ha nem érdekel, ha nem vagy rá kíváncsi. Lehetsz bármilyen okos vagy tehetséges, ha nincs meg benned a tudásvágy, a felfedezés izgalma, nem fogsz fejlődni, tanulni, növekedni.
A kíváncsiság az, ami arra késztet, hogy kérdezzünk, kutassunk, kísérletezzünk. Hogy kilépjünk a komfortzónánkból és új területeket fedezzünk fel. Hogy ne elégedjünk meg a meglévő tudásunkkal, hanem mindig többre, mélyebbre vágyjunk.
Ahogy Albert Einstein mondta: „Nincs különösebb tehetségem. Csupán szenvedélyesen kíváncsi vagyok.” És ez a szenvedélyes kíváncsiság volt az, ami a valaha élt egyik legnagyobb elmét a csúcsra repítette.
A hajtóerő: a cselekvés üzemanyaga
De hiába vagyunk kíváncsiak és érdeklődőek, ha nincs meg bennünk a belső motiváció, a vágy, hogy tegyünk is valamit a tudásunkkal. Ha nincs kitartásunk végigvinni, amibe belekezdtünk, ha félúton feladjuk az első akadálynál.
A hajtóerő az, ami cselekvésre késztet. Ami segít legyőzni a lustaságot, a kishitűséget, a halogatást. Ami arra ösztönöz, hogy álmokból terveket, tervekből tetteket kovácsoljunk. Hogy ne csak sodródjunk az árral, hanem aktívan alakítsuk a sorsunkat.
Ahogy Tony Robbins, a világhírű motivációs tréner mondja: „A siker nem a tudásról szól, hanem a tettekről. Sokan tudják, mit kellene tenniük, de kevesen teszik meg valójában. A hajtóerő a különbség.”
Megtalálni, ami felpezsdít
Persze nem várhatjuk magunktól, hogy az élet minden területén egyformán kíváncsiak és motiváltak legyünk. Vannak dolgok, amik hidegen hagynak, amikkel csak azért foglalkozunk, mert muszáj. Ez teljesen rendben van.
A lényeg, hogy találjunk valamit, ami igazán felpezsdít. Ami felkelti az érdeklődésünket, amivel szívesen foglalkoznánk órákon át. Ami kihívások elé állít, amiben akarunk fejlődni. Lehet ez egy hobbi, egy hivatás, egy ügy – bármi, ami megmozgat minket.
Megtalálni ezt a valamit talán az élet egyik legnagyobb küldetése. Nem mindig könnyű, lehet, hogy sokáig kell keresnünk, kísérleteznünk. De megéri – mert ez lesz az a belső tűz, ami átsegít a nehézségeken, ami értelmet ad a mindennapoknak.
A siker receptje
A sikernek nincs egyetlen, univerzális receptje. Rengeteg út vezethet a célba, rengeteg módon válhatunk azzá, akivé szeretnénk. De szinte minden recept tartalmazza ezt a két nélkülözhetetlen összetevőt: a kíváncsiságot és a hajtóerőt.
Úgyhogy ha a saját sikerreceptedet írod, ne feledd: bátran add hozzá a kíváncsiságot és a hajtóerőt! Keress valamit, ami felkelti az érdeklődésedet, ami kihívások elé állít! Tápláld a tudásvágyad, merj kérdezni, felfedezni, kísérletezni! És ha megvan a cél, ne habozz cselekedni, tenni érte minden nap!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Hogyan találjam meg azt a valamit, ami igazán érdekel és motivál?
Próbálj ki minél több dolgot! Járj nyitott szemmel a világban, figyeld, mi kelti fel az érdeklődésedet! Merj kísérletezni hobbikkal, tanfolyamokkal, önkéntes munkákkal! Beszélgess inspiráló emberekkel a szenvedélyeikről! Adj időt magadnak, és figyelj a belső hangodra – előbb-utóbb megtalálod azt a bizonyos szikrát.
Mit tegyek, ha néha elvesztem a motivációmat?
Ez teljesen normális, mindenkivel előfordul. Ilyenkor emlékeztesd magad, miért is kezdtél bele az adott dologba! Idézd fel a céljaidat, a vágyott eredményt! Keress inspiráló történeteket, beszélj olyanokkal, akik hasonló cipőben járnak! És legfőképp: ne add fel az első hullámvölgynél! A motiváció visszatér, ha kitartasz.
Nem leszek túl egyoldalú, ha csak arra koncentrálok, ami érdekel?
Fontos megtalálni az egyensúlyt. Jó, ha van egy-két terület, amiben igazán elmélyedsz, de közben nem árt nyitottnak maradni más dolgokra is. Amit egyik helyen tanulsz, azt máshol is kamatoztathatod. Szóval specializálódj bátran, de ne zárkózz el teljesen a világ többi része elől!
Jó dolog, ha a hobbink lesz a hivatásunk?
Ez nagyban függ az embertől és a körülményektől. Ha azt csinálhatod a megélhetésedért is, amit szeretsz, az hatalmas ajándék. Viszont fontos, hogy legyen mellette más is az életedben, hogy ne „égj ki” a szenvedélyedben. Ha a munka és a magánélet teljesen összemosódik, az hosszú távon megterhelő lehet. Törekedj inkább egy egészséges egyensúlyra!
Hogyan segíthetek másoknak megtalálni a saját kíváncsiságukat és hajtóerejüket?
Légy te magad a példa! Éld a saját szenvedélyedet láthatóan, beszélj róla lelkesen! Bátorítsd a környezetedet, hogy próbáljanak ki új dolgokat, kövessék az érdeklődésüket! Teremts olyan légkört a családodban, munkahelyeden, ahol érték a fejlődés és a kíváncsiság! De ne akard rájuk erőltetni a te útjaidat – mindenkinek magának kell megtalálnia, mi hajtja előre.
Sikert és boldogságot: