Sokunknak a multitasking, a több feladat párhuzamos végzése egyfajta dicsőségnek, elismerésre méltó képességnek számít. De érdemes elgondolkodni azon, hogy valóban megéri-e egyszerre sok mindent csinálni: egyes kutatások ugyanis szorosan összekapcsolják az érrendszeri betegségeket és a szorongást a multitaskingolással.
A kutatások szerint a multitasking káros lehet
Egy friss tanulmány szerint a multitasking magasabb vérnyomással, fokozott szorongással jár és ronthatja a hangulatunkat is. Ráadásul azt is kimutatták, hogy aki multitaskingol, kevesebb célt ér el, mint az, aki egyszerre egy dologra fókuszál.
Fókuszálj inkább egy dologra!
Ez nem azt jelenti, hogy soha nem végezhetsz párhuzamos feladatokat. Csak annyit, hogy érdemes korlátozni ennek gyakoriságát és időtartamát. Ez egy képesség, amit fejlesztenünk kell.
Kezdd azzal, hogy erősíted a fókuszod, miközben csökkented a multitaskingot!
Kétlépéses terv a fókusz javítására
- Erősítsd a fókuszizmaidat: Jelölj ki naponta három alkalmat, amikor intenzíven egy dologra koncentrálsz! Kezdetben elég 10-20 perc. Lassan kezdd, majd növeld a mélyfókuszban töltött időt! Ha számítógépen dolgozol, segíthet a Be Focused applikáció, ami egy időzítő szoftver to-do listákhoz.
- Finomhangold a multitasking-izmaidat: Ha mindenképp több feladatot kell végezned egyszerre, ne csináld sokáig! Legfeljebb 30 perces sprintekre korlátozd, és inkább olyan feladatokat végezz, amikben jó vagy! Az új, kevésbé ismerős tevékenységeket ne kombináld!
A fókusz a kulcs
Mindig lesznek pillanatok, amikor több dolgot csinálsz egyszerre. De ha gyakorlod a fókuszálást, idővel fejlődsz majd benne, és kevésbé vonja el majd a figyelmed. Ez a képesség jót tesz az egészségednek, az elmédnek és az általános boldogságodnak is. Talán pont erre mondják: a több kevesebb?
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
A multitasking teljesen kerülendő?
Nem feltétlenül, de érdemes korlátozni, mert hosszú távon több kárt okozhat, mint hasznot.
Mi a helyzet a monotaskinggal? Az nem unalmas?
A monotasking, vagyis az „egydolgúság” valóban unalmasnak tűnhet, főként egy multitaskigolónak. Ezért is érdemes olyan tevékenységekkel gyakorolni a fókuszálást, amiket élvezel, amik lekötnek.
Érdemes teljesen kiiktatni a zavaró tényezőket fókuszálás közben?
Bizonyos mértékben igen, kapcsold ki a telefonod, zárd be a közösségi oldalakat! De ne ess túlzásba, egy kevés zaj, háttérzene akár még segíthet is. Találd meg az egyensúlyt!
Sikert és boldogságot: