A negatív gondolatok időnként mindenkit megkörnyékeznek, és ezek ellen az egyedüli védelmet a fejlett emocionális intelligencia jelentheti.
Hallgasd meg (3:17 perc) ⇩
Olvasd el (3 perc) ⇩
Az INC magazin újságírója, Marcel Schwantes készített egy 9 pontot tartalmazó listát, amit gyakorlatilag bárki, akár cégvezetőként, akár alkalmazottként, akár párkapcsolatban élő emberként, vagy egyszerűen baráti kapcsolataiban alkalmazni tudja. Az eredmény: egy pozitív hozzáállás az élethez. Ami igazán tetszett ebben a listában, hogy mindegyiket egy-egy példával illusztrálja. Nézzük:
- Irracionális gondolkodás: Mindenkinek el kellene fogadnia és szeretnie kellene engem.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Senkit nem tud mindenki szeretni. Ez egyszerűen lehetetlen.
- Irracionális gondolkodás: Ahhoz, hogy méltó és magabiztos legyek, kompetens és sikeres kell lennem minden szempontból.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Nem várhatom el magamtól, hogy minden szempontból tökéletes legyek; elfogadható és teljes mértékben rendben van az, ha az ember időnként téved.
- Irracionális gondolkodás: Ostoba vagyok és nem érdemlem meg ezt.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Ostobaság volt, amit tettem, de meg tudok bocsátani magamnak és megpróbálhatom újra.
- Irracionális gondolkodás: Ennek nem szabadott volna megtörténnie. Én vagyok a hibás.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Ennek meg kellett történnie, mivel megtörtént. Én okoztam, én hibáztam, de nem hibáztathatom magam.
- Irracionális gondolkodás: A dolgok mindig rosszul sülnek el.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: El kell fogadnom, hogy a dolgok néha rosszul sülnek el, és ez így van rendjén.
- Irracionális gondolkodás: Egy csődtömeg vagyok.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Az ember néha téved. És ezzel semmi gond nincs. Megpróbálom újra, megpróbálom másképp.
- Irracionális gondolkodás: A múltam terméke vagyok. Semmit nem tudok megváltoztatni. Egyszerűen ilyen vagyok.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: A múlt eseményei befolyásolják a viselkedésem, de megtanulhatok másként gondolkodni, és megválaszthatom a reakciómat. Az ember képes megváltozni.
- Irracionális gondolkodás: Más emberekre támaszkodok, akik erősebbek nálam. A boldogságom más emberektől függ.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Utóvégül én döntöm el, hogy mi a legjobb számomra. Más emberektől függni vagy sem, többnyire egy szokás kérdése, ami kellő gyakorlással megváltoztatható.
- Irracionális gondolkodás: Egyszerűbb elkerülni, mint szembenézni egy problémával; és remélhetőleg magától megoldódik.
Emocionálisan intelligens gondolkodás: Hosszú távon jobb számomra, ha szembenézek a problémákkal és elfogadom bennük a szerepem; csak így lehet valódi megoldást találni és jó emberi kapcsolatokat építeni.
Miért szükséges építeni az emocionális intelligenciánkat?
Mert minden irracionális gondolat táplálja a bennünk egyre növekvő stresszt és szorongást, ami ráteszi a bélyegét az embertársainkkal táplált kapcsolatainkra.
Sikert és boldogságot:
1 komment
[…] Minden nap tennem kell érte, hogy boldog legyek és az is maradjak. Tudatosan figyelnem kell magamra, mert bizonyára vannak olyan szokásaim, amelyek meggátolnak abban, hogy boldog lehessek. Ha például szokásom, hogy aggódok, zsörtölődök, pletykálok, bosszankodok, ismerjem fel ezeket, majd tegyek érte, hogy megváltozzanak. Minden rossz szokásról le lehet szokni! Íme 9 mérgező szokás, amelyektől jó megszabadulni! […]
A kommentek nem engedélyezettek.