Az emberiség története során mindig is volt valami vonzó a tökéletességben, az esztétikai szépségben és a hibátlan működésben. Azonban a valóságban a tökéletes eléréséhez rendkívül magas árat kell fizetni, néha túl magasat.
Én is sokáig azt hittem, mindent a lehető legmagasabb szintre kell emelnem. Ám rájöttem, hogy a tökéletesség hajszolása néha többet árt, mint használ. Elrabolja az időnket és energiánkat olyan apróságokkal, amiknek nincs valódi hozzáadott értéke.
A modern világban, ahol a változások gyorsak és a verseny szoros, a gyorsaság és a hatékonyság értékesebb, mint a tökéletesség. Az, aki képes gyorsan alkalmazkodni, képes reagálni a piaci igényekre, az nagy előnyben van azokkal szemben, akik tökéletes terméket keresnek.
Például:
Elindítanál egy vállalkozást, de készíted az üzleti tervet, ami lehet, hogy soha nem készül el, mert azt szeretnéd, ha tökéletes lenne. Az a baj, hogy sokkal nagyobb hátrányból indulsz, ha a tökéletesnek vélt üzleti terveddel indulsz mondjuk két év múlva, mintha most indulnál el azzal, amid van. (Megsúgom: úgysincs olyan, hogy tökéletes üzleti terv.) Gyakorlatilag abban a reményben, hogy majd egy jól menő vállalkozásod lesz, elveszítesz két évet, amit már tapasztalat- és pénzgyűjtéssel tudnál tölteni. Magam sem hiszem, hogy ezt mondom, de látod már, mennyivel jobb a kész, mint a tökéletes?
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
- Hogyan határozhatom meg, mikor van valami „kész”?
Valami „kész”, ha megfelel a kritériumaidnak és elvárásaidnak, és kielégíti a szükségleteidet, még ha van is tér a fejlődésre. Például egy irat, ami hibátlan és szépen meg van formázva, tekinthető késznek, annak ellenére, hogy lehetne még cicomázni, színezni, modernizálni.
- Miért nem éri meg a tökéletességre törekvés minden esetben?
Mert a tökéletességre törekvés sok időt és erőfeszítést igényel, és gyakran ezek a javulások nem térülnek meg az extra befektetett idővel és energiával.
Sikert és boldogságot: