Manapság rengeteg időt töltünk azzal, hogy mások tevékenységeit figyeljük. Közösségi oldalak böngészése, celebvideók nézegetése, ismerősök pletykáinak követése… Mintha nem lenne épp elég dolgunk a saját életünkben! Valljuk be, ezek az órák, amiket a képernyő előtt lógva mások megfigyelésével töltünk, sokkal hasznosabban is eltelhetnének.
Állítsuk le a függőséget!
Nem mondok újat: ezek a tevékenységek függőséget okoznak. Az agyunk jutalomként dopamint termel, amikor új infómorzsákat kapunk a kedvenc sztárjainkról vagy influenszereinkről. De ez csak rövid ideig tartó mámor. A valóság az, hogy ezek az emberek nem a barátaink. Ráadásul az ők tökéletesnek beállított életük csak illúzió!
Irány a való világ!
Inkább kapcsold ki a kütyüket, és éld a saját életedet! Hívd el a barátodat egy kávéra, beszélgess vele, nézz a szemébe! Menj sétálni, sportolni, olvass egy jó könyvet – tényleg csak rajtad múlik, mit kezdesz az időddel. És miért ne önmagadba fektetnéd ezt az időt?
De miért is?
A digitális kor előrehaladtával egyre inkább szembesülünk a virtuális figyelés káros hatásaival. Kutatások egyértelműen kimutatták, hogy a közösségi média és a digitális tartalmak fogyasztása mélyreható hatással van a mentális egészségünkre. Azok az egyének, akik csökkentették a közösségi média használatot, jelentős javulást mutattak a szorongásos és depressziós tüneteikben, valamint általános életminőségükben.
A közösségi tevékenységekben való részvétel, sportolás vagy hobbi tevékenységek növelik az önbizalmat, javítják a hangulatunkat és elősegítik a stressz kezelését. Az ilyen tevékenységek nemcsak, hogy erősítik a személyes kapcsolatainkat, hanem a boldogságszintünket és az életkedvünket is.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
De hát érdekel, mit csinálnak a haverjaim!
Természetes a kíváncsiság mások iránt, de inkább kérdezd meg személyesen azoktól, akik igazán fontosak számodra. Ezzel nemcsak a kapcsolatotokat erősíted, hanem a saját egészségedet és jólétedet is támogatod.
Mi legyen akkor a Facebookkal? Töröljem?
Akár azt is megteheted, de már az is elég, ha egyszerűen csak tudatosítod, mennyit lógsz rajta és határokat szabsz magadnak.
De olyan érdekesek a celebvideók! Hogy hagyjam abba?
A rossz szokások kiiktatása nem teremt automatikusan jó szokásokat az életedben. Tehát tudatosan helyettesítened kell a felszabaduló időt.
Hogyan maradjak elszánt?
Jutalmazd meg magad, ha sikerül időt szakítanod magadra! Így erősítheted a motivációt. De gyakran annyira jól érezzük magunkat egy-egy digitális detoxtól, hogy már önmagában az is elég motiváló tud lenni.
Sikert és boldogságot: