Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent, az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és aztán úgy hal meg, hogy sohasem élt igazán. – Ezek a gondolatok a Dalai Lámától származnak. Hogy mindezt én hogyan értelmezem? Kiderül az alábbi cikkből.
Miért áldozzuk fel az egészségünket a pénzért?
Magam is játszom ezt a játékot: túl sokat dolgozok (leszokóban lévő munkamániás vagyok), az egészségemmel már fizettem érte. De miért tesszük ezt?
Anyagi biztonság utáni vágy – Sokan azt gondolják, hogy minél több pénzt keresnek, annál biztosabb lesz a jövőjük.
Társadalmi elvárások – A fogyasztói társadalom arra ösztönzi az embereket, hogy minél többet vásároljanak.
Önértékelési problémák – Vannak, akik abban látják az értéküket, hogy mennyi pénzt keresnek.
Mibe kerül ez nekünk?
Ha túlzásba visszük a munkát és a pénzhajhászást, az súlyos következményekkel járhat:
Egészségromlás – Stressz, kiégés, mozgásszegény életmód, túlsúly mind oda vezethetnek, hogy idő előtt elhasználódik a testünk. Képzeld, milyen lenne az az autó, amit soha nem visznek szervizbe.
Magánéleti problémák – Elhanyagoljuk a partnerünket, családtagjainkat, barátainkat.
Lelki egyensúly felborulása – Folyamatos szorongás, elégedetlenség, depresszió válhat úrrá rajtunk.
Hogyan találjuk meg az egyensúlyt?
Szerintem a modern kor mítosza a munka/magánélet egyensúly – olyan, mintha egy marék aranyat és egy marék vizet próbálnánk egyensúlyban tartani. Nem lehet! Azt, hogy 10-12 órát dolgozunk, mint egy őrült, nem tudjuk „egyensúlyban” tartani a maradék 12 órával. Ne egyensúlyt keressünk, hanem határozzunk meg elveket, amelyek szerint élni akarunk.
Határozzunk meg új elveket
Ha alapvető elv számunkra a minőségi idő a párunkkal, a családdal és a barátokkkal, a rendszeres sportolás, a lelki béke ápolása, akkor megtaláljuk a módját, hogy ezeket hétről hétre, napról napra beiktassuk az életünkbe. Ne arra törekedjünk, hogy kevesebbet dolgozzunk (mert azt egy negatívumként éljük meg), hanem arra, hogy több legyen az életünkben a fentiekből (mert azt pozitívumként éljük meg).
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
De kell dolgozzak, mert kell a pénz, mert hanem mindig sokat fog kelleni dolgozzak.
Ez pontosan az a mentalitás, ami a kórházba visz. Az igazi megoldás az, hogy dolgozz okosan, ne sokat. Vésd az eszedbe: ha nem fektetsz többet abba, hogy élj, előbb-utóbb rámegy az egészséged – és ezt általában túl későn vesszük észre.
Milyen jelei vannak annak, hogy a pénzhajhászás árt az egészségemnek?
Stressz, kiégés, alvászavarok vagy fizikai tünetek, mint a fejfájás és a magas vérnyomás.
Mi a legjobb módja annak, hogy új elveket határozzak meg az életemben?
Gondolkodj el azon, mi tesz igazán boldoggá, és alakíts ki célokat és gyakorlatokat, amelyek összhangban vannak ezekkel az értékekkel. Kérdd a párod, családod, barátaid segítségét. Tedd számonkérhetővé az új elveidet (mondd el másoknak és biztasd őket, hogy segítsenek betartani).
Sikert és boldogságot: